Начало Култура Искахме да направим нещо, което е достойно за тези велики залесители, каза...

Искахме да направим нещо, което е достойно за тези велики залесители, каза фотографът Александър Иванов за книгата-фотоалбум „Началото“

29
Искахме да направим нещо, което е достойно за тези велики залесители, каза фотографът Александър Иванов за книгата-фотоалбум „Началото“

Нашата цел беше да създадем нещо, което да изрази уважение към тези забележителни залесители. Трябва да оставим следа за тях, тъй като поколенията след тях значително са се възползвали от техния опит и знания, каза Александър Иванов, който днес представи фотоалбума „Началото“ в Лесотехническия университет.

„Проектът започна от една дълбока мечта и стари негативи, намерени преди пет години. Основната опора обаче бе приятелството между Вожли и Манджуков – това бе основата, която ни помогна да оформим концепцията на албума“, допълни Иванов. Той подчерта, че книгата е резултат на събраните множество снимки, писма и документи от архиви и музеи в България и Франция. Иванов изрази благодарността си към всички, които допринесоха за реализирането на проекта.

Проектът е посветен на Феликс Вожли и Петър Манджуков – френски и български лесовъди, които са сред първите, започнали залесяването в България и борбата с ерозията.

Изданието включва фото колекция от началото на XX век, а също и съвременни, непубликувани писма, спомени и архивни документи. Сред материалите се открива книгата на Вожли, спомените на Манджуков, монография на български и френски език и много авторски текстове, сред които са тези на Александър Иванов, Петя Големанова и Евгени Цавков – редактори и консултанти на проекта.

„Това е значимо историческо издание, тъй като осветлява подвига на хората, които преди повече от сто години стартираха борбата за опазване на природата в България“, коментира доц. д-р Стоян Иванов Стоянов, декан на Факултета по горско стопанство. „Този албум е памет за усилията на поколения лесовъди и инициативата съвпада с няколко важни юбилея: 150 години от рождението на Феликс Вожли и 100 години висше лесовъдско образование в България.”

„Най-ценният аспект на албума е, че той съчетава визуална документалистика с дълбок научен и исторически анализ. Чрез тези фотографии, писма и спомени пред нас възкръсва една забравена, но важна епоха от историята на българското горско дело“, обясни доц. д-р Евгени Иванов Цавков, редактор и консултант на проекта. Той разказа за живота и приноса на Феликс Вожли – не само като експерт, но и като автор на първото ръководство за борба с наводненията и залесяването у нас.

На събитието присъстваше и заместник-министърът на земеделието и храните Стоян Тошев, който изрази подкрепа за инициативата. „Това не е просто албум – това е документ, насочен към бъдещето. Той демонстрира какво сме постигнали, как сме го постигнали и какво можем да направим“, заяви той.

Тошев добави, че подобни инициативи показват какво сме изградили в миналото, какво правим в настоящето и какво трябва да направим за бъдещето.

В края на срещата доц. д-р Евгени Иванов Цавков и Александър Иванов отговориха на въпросите на аудиторията.