Нашата цел е да представим един жив спектакъл, в който героите са както вдъхновени, така и несигурни, влюбени и дори цинични. Всеки от тях играе съществена роля за достигането до бунта и желаната свобода. Това сподели в интервю за БТА поетесата от Стара Загора Мария Донева, част от екипа зад новата постановка на Драматичен театър „Гео Милев“ „Многострадалната Геновева, или летопис на едно въстание“. Премиерата е тази вечер на сцената на Античен форум „Августа Траяна“.
Според нея съвременните хора са разнообразни, но всеки от нас е значим. Всеки може да допринесе за подобряване на обществото и нашия живот, за тяхната красота и справедливост.
Донева уточни, че сценичната адаптация на произведението е вдъхновена от Васил Станилов и демонстрира как „ентусиасти събират в училището, за да обучават народа чрез театър, докато чакат писмо за бунт“. Тя добави, че „текстът остава основа на пиесата и представя комедийната страна на спектакъла“.
Мария Донева заяви, че зрителите ще се сблъскат със спектакъл, който съдържа „нови сцени, диалози и кратки монолози, показващи свързаността между смешното и тъжното, зависи от ъгъла, от който се гледа“. Тя коментира, че хората се осмеляват да напуснат застрашените съдби, дори и в театралните илюзии, и изрази желанието да направят образите на героите сложни и дълбоки. Искахме да изградием жив емоционален свят с музика, песни и смях, но и с много кръв, знамена и предателства, каквато е реалността в живота ни.
Тя подчерта, че всичко добавено е основано на исторически факти, фантазия и вдъхновение. „Стремяхме се да направим пиесата не само комедия, а и да изразим наивността и хумора на българските възрожденци в усилията им да правят театър. Искахме да покажем истинските характери зад ролите. Разширихме образите на учителя, ученичката и майката на революционера, и динамиката между тях, за да демонстрираме сложността на техните отношения“, обясни Донева.
Тя уточни, че екипът, включително режисьора Анастасия Събева, е използвал различни исторически документи, като наредби на Васил Левски и прощални писма от известни личности. Тези материали дават представа за предупреждения към хора, свързани с властта, посочи тя.
Донева определя „Многострадалната Геновева, или летопис на едно въстание“ като носеща родолюбив дух, представяйки идеалите на времето. „Идеалът не е просто поредният лозунг, а ценности, с които живеем. Важно е да си припомняме, че не сме случайни и трябва да работим за доброто на страната ни.“
Според нея идеалите остават постоянни с времето. „Доброто е вечно и, дори когато се опитваме да го игнорираме, знаем какво е. Обстоятелствата могат да се променят, но добротата и състрадателността си остават значими в човешките връзки. Всеки носи в себе си и доброто, и злото и решава коя част да прояви.“
Разкривайки противоречивите чувства на майка на революционер, тя сподели: „Срам е, ако не отидеш с юнаците в Балкана, но кого оставяш след себе си? Но трябва да бъдеш истински мъж. Искам внуче, но синът ми не трябва да бъде отстранен от своята съдба.“ Тази картина отразява конфликта и емоциите, стоящи в противоречие, добави съавторът.
Мария Донева акцентира, че премиерата на „Многострадалната Геновева, или летопис на едно въстание“ през 2025 г. не е случайна, тъй като тогава ще отбележим 150 години от Старозагорското въстание. Все пак, „всеки красив и вдъхновяващ проект идва навреме“, завърши тя.