Засилва се интересът към кукления театър в Турция. Това каза в интервю за БТА Марина Юдже, организатор на Международния куклен фестивал в Анкара.
Десетият Международен куклен фестивал в Анкара бе открит на 13 октомври и продължава до 20 октомври. Главен организатор на фестивала е Марина Юдже, която бе и директор на театър „Темпо“. Събитието се организира всяка година от 2015 г.
Тази година във фестивала участват театри от девет страни. Във фестивала бяха представени два български куклени театъра.
В интервю за БТА Юдже разказа за хода на фестивала тази година, за засилването на интереса към изкуството на кукления театър в Турция, както и за трудностите, с които се сблъскват хората, занимаващи се с това изкуства в страната.
Следва интервюто с Марина Юдже:
Какво можете да ни споделите за протичането на фестивала тази година?
Фестивалът тази година протича страхотно, макар че през миналата година загубихме нашия театър („Темпо“ – бел. авт.). Това бе частна сграда, като бе взето решение тя да бъде продадена. Разбира се, това донякъде усложни ситуацията, но тази година имаме чудесни спонсори – „Дениз банк“ отново е наш генерален спонсор. Също така през 2024 г. се случи това, което преди не се е случвало – кметствата се включиха и ни предоставиха зали. Стана така, че в действителност това стана фестивалът на град Анкара – в различни зали, в различни части на града.
Тази година не сме избирали спектакли, които имат специални награди. Случи се обаче така, че спектаклите на всеки театър – от всички девет страни – имат награди. Децата също реагират чудесно. По време на седмицата имаме постановки в училищата, вечер поставяме спектакли за възрастни. Всичко върви много добре.
Тази година също така направихме международен онлайн форум, там се включиха още десет страни на тема „Куклен театър, класическо образование и пътят на развитието му“.
Там участваха професори, преподаватели, актьори, режисьори. Този форум е организиран от „Петербургския институт за изкуства“, Националния университет на град Астана, договорихме се и с университета „Улудаг“ (Турция) за партньорство.
Ние се занимавахме с цялата организация на този форум. Университетът „Улудаг“ впоследствие ще напечата доклади на турски, английски и руски език. Това ще бъде нещо като книга или списание, откъдето ще може да се получава информация за Кукления театър и за това как се работи в това направление, това е много важно, тъй като в Турция няма образование за куклен театър. Досега не е имало такова нещо.
Има ли през тази година още по-голям интерес към събитието Ви?
Интересно е, че сега у възрастните има интерес. От десет години се опитваме да заинтригуваме възрастите. Детето не си избира само спектакъла. Там го води възрастният, естествено, че съответно зрелият човек трябва нещо да разбира от изкуство, за да може да покаже нещо хубаво на детето си. Затова за нас е много важно възрастните да разберат красотата на това изкуство. А тази година и Анкарската община излъчва на големи екрани информация за нашия фестивал и залите са пълни. Спектаклите също са изключително добри. За нас като организатори, разбира се, е много натоварено, тъй като служителите ни са изключително малко, но мисля, че всичко върви много добре.
Сблъсквате ли се все още с много трудности в Турция или сега работата в сферата на кукления театър е малко по-лесна?
Трудностите винаги са най-различни. Тази година има много хора. Това е първият фестивал, на който например има трупа от Грузия.
Участниците тази година са общо 92-ма. Досега все още не сме имали такъв фестивал.
Трудностите, както споменах, са най-различни. Миналата година загубихме не само театъра си, загубихме и трупата си, тъй като постоянно се усложнява икономическата ситуация в Турция, цените постоянно се увеличават. На фона на тази „страшна“ инфлация не можахме да задържим служителите ни, макар те отдавна да работеха в театъра ни.
И сега с организацията на фестивала се занимаваме четирима души.
Какво може да ни споделите за бъдещите си планове?
Засега не мога да кажа какво конкретно ще правим по-нататък, защото в Турция така бързо всичко се променя, особено след пандемията от коронавируса светът се промени. Така че, за да се планира нещо е наистина сложно.
Преди започвахме да организираме всичко година по-рано. Сега обаче често всички реагират много късно, това много усложнява нещата. Има такива ситуации, но искаме по-нататък да се развиваме в това направление.
Искаме и по-нататък да представяме на жителите на Анкара всички тези прекрасни постановки.