Начало Водещи Интегрални задачи и нови стандарти: Промени във външното оценяване след 7. и...

Интегрални задачи и нови стандарти: Промени във външното оценяване след 7. и 10. клас променят ученето и изпитите в България

34
училище ваканция

Българската образователна система подготвя широка реформа, която влиза в сила от следващата учебна година (2025/2026). На фокус са промени в националното външно оценяване (НВО) след 7. и 10. клас, въвеждане на интегрални задачи, както и ревизия на ваканционния календар. Защо се стигна до тези нововъведения, какво ще включват интегралните задачи и какви са очакваните ползи?

Интегралните задачи

Интегралните задачи в контекста на НВО не са свързани с интегралното смятане от висшата математика, а са междупредметни и практически насочени казуси, които изискват комбинирани базови знания от математика, физика, биология или химия.

Тези задачи ще наблягат на приложението на формули и алгоритми, предоставяни в условието – няма да се изисква наизустяване на закони или дефиниции. Например, при нужда формулировката на даден природонаучен закон ще бъде включена към задачата.

Подробности за промените в изпитите

В изпита по математика след 7. клас шест задачи ще са интегрални от общо 24. В изпита по математика след 10. клас също шест задачи ще са интегрални (от общо 18).

Останалите задачи ще засягат традиционното учебно съдържание, както досега.

Целта на промяната е учениците да развият по-задълбочено практическо мислене и да умеят да използват знанията си в реални житейски ситуации, а не само да наизустяват теоретичен материал.

Новите елементи са част от започната още през 2020 г. реформа, чието въвеждане бе отлагано поради различни причини, но сега се реализира с амбицията да доближи българското образование до европейските изисквания за функционална грамотност.

Причини и контекст за промяната

Според анализите от външните оценявания и резултатите по PISA българските ученици изпитват трудност при решаването на практически задачи, въпреки доброто усвояване на теоретични знания.

Изпитите ще се фокусират повече върху компетентности, необходими за реалния живот, както и върху умението да се търси информация, да се работи с данни и да се вземат обосновани решения.

След промените се очаква и възход на междупредметните връзки, тъй като учениците ще трябва да прилагат едновременно знания по математика и природни науки.

Допълнителни промени: по-дълги ваканции

Заедно с изпитните промени образователното ведомство предлага и удължаване на основните ваканции – 12-дневна коледна и новогодишна и 10-дневна пролетна ваканция за учениците.

Новият ваканционен график цели да осигури повече време за почивка и възстановяване на учениците, което от своя страна е част от политиката за подпомагане на психичното и емоционално благополучие на младите хора.

Промяната в моделите на изпитване и въвеждането на интегралните задачи е стъпка към модернизиране на българското образование. Това изисква преструктуриране на преподаването и нова култура на учене – от пасивно възпроизвеждане към активно търсене, анализ и приложение.

Новите ваканции пък изпращат позитивен сигнал за грижа към благополучието на учениците. Министърът на образованието подчертава, че „целта е изпитите да ограничат ученето наизуст и да накарат учениците да мислят практично“.