Начало Водещи Инвеститорите търсят сигурност. Настъпва ли е звездният час на еврото?

Инвеститорите търсят сигурност. Настъпва ли е звездният час на еврото?

69
Еврото задържа курс над 1,05 долара
Снимка: БТА

„Тръмп подкопава доверието в рационалността на американската политика“: инвеститорите се отдръпват от щатския долар в отговор на агресивната митническа политика на Тръмп. Това ли е звездният час на еврото?

Еврото поскъпна с над 10% спрямо щатския долар от януари насам, достигайки 1,14 долара за евро. Макар спечелените от еврото позиции да се дължат в голяма степен на бягството от долара поради протекционистката политика на Доналд Тръмп, силата на общата европейска валута отразява и нарастващото доверие в икономиката на еврозоната.

Как еврото се превръща в сигурен пристан

В момента еврозоната се възстановява от леката рецесия през 2023 година: през миналата година 20-те страни, членуващи в нея, постигнаха среден ръст от 0,8%, а прогнозите за 2025 сочат растеж от порядъка на 1,3 процента. Но очертаващите се американски мита върху вноса от Европейския съюз може и да провалят тази перспектива.

В очакване на европейското възстановяване на фона на икономическата несигурност в САЩ много чуждестранни инвеститори преминават от доларови позиции на европейски акции и облигации, което допълнително засилва стойността на еврото.

Силата на еврото се дължи и на различията в паричната политика. Европейската централна банка (ЕЦБ) неколкократно понижи лихвените проценти в отговор на упоритата инфлация в някои части на еврозоната, докато Фед запази по-високите лихвени проценти за по-дълго време, което накара инвеститорите да предпочетат единната валута.

И все пак: големи валутни колебания от 10% само за няколко месеца са относително редки, а еврото все повече се възприема като противовес на долара в тези неспокойни геополитически времена, когато нарастват опасенията, че митата на Тръмп биха могли да доведат икономиката на САЩ до рецесия.

„Тръмп подкопава доверието в рационалността на американската политика, в дългосрочните перспективи за растежа на САЩ и в устойчивостта на публичните им финанси“, заяви пред ДВ Холгер Шмидинг, главен икономист на Berenberg Bank. „В резултат доларът губи част от стойността си, но еврото не е реална алтернатива“, допълва експертът и обръща внимание на щетите, които търговската политика на Тръмп може да нанесе на световната икономика. Според него това „може да натежи на растежа в еврозоната и да накара ЕЦБ да реагира с още понижения на лихвените проценти“.

По оценки на Oxford Economics, ако Тръмп наложи 20% мита върху износа от ЕС, растежът в еврозоната може да намалее с до 0,3 процентни пункта през тази и следващата година. В прогнозата се прави предположението, че Брюксел ще отговори с целенасочени контрамерки върху американски стоки, а не с пълномащабни ответни мерки.

Стимулите на Германия в размер на 1 трилион евро подсилват доверието

В Германия мащабният пакет от разходи за отбрана, инфраструктура и опазване на климата, одобрен от Бундестага по-рано този месец, включва значителни фискални стимули в размер на 1 трилион евро през следващото десетилетие. Тази новина допълнително подсили доверието на инвеститорите в еврото – тъй като е знак за дългосрочна икономическа подкрепа в сърцето на еврозоната, това допринася за укрепването на общата валута.

Голяма част от германските разходи ще бъдат финансирани чрез нови облигации, което повишава доходността и привлича чуждестранни инвеститори. Commerzbank, вторият по големина кредитор в Германия, прогнозира, че през следващото десетилетие съотношението на дълга на страната може да нарасне до 90% от брутния вътрешен продукт (БВП), което ще направи деноминираните в евро активи по-привлекателни.

„Допълнителното публично задлъжняване ще направи германските краткосрочни облигации малко по-ликвидни, а оттам и по-привлекателни“, казва в тази връзка експертът Холгер Шмидинг.

Миналия месец Goldman Sachs прогнозира, че масивните стимули ще увеличат БВП на Германия с цял процентен пункт през следващата година и ще стимулират растежа на еврозоната с 0,2 процентни пункта. Две причини за това назовава главният икономист на банката Свен Яри Стен: надеждата по-силният растеж в Германия да се пренесе и в съседните страни, както и очакването останалата част от еврозоната да увеличи по-бързо военните си разходи в отговор на дадената от Германия заявка в тази посока.

Очаква се Франция, Италия и Испания да увеличат разходите за отбрана до около 3% от БВП през следващите две години.

Предвид амбициозните планове за военни разходи Ребека Кристи, старши научен сътрудник в брюкселския мозъчен тръст Bruegel, подкрепя идеята за емитиране на еврооблигации.

„Съвместните облигации са силен инструмент, който си заслужава да бъде използван по-активно. Една последваща програма след плана за възстановяване след пандемията ще набере пари и ще насърчи света да търгува в евро“, смята експертката.

Кристи, която е работила и в ЕЦБ, има предвид пакета от стимули на стойност 750 млрд. евро, стартиран след пандемията, повече от половината от който беше финансиран чрез съвместни облигации – един безпрецедентен ход от страна на ЕС.

Емитирането на еврооблигации се подкрепя от южните държави в ЕС, докато северните членки на общността, включително Германия, са против.

Плюсове и минуси на по-силното евро

Сегашната сила на единната валута към момента е от полза за потребителите и предприятията, които могат да купуват американски продукти на по-ниски цени – въпреки че много европейци бойкотират американските стоки заради агресивната търговска политика на Тръмп. Туризмът в САЩ също поевтиня за европейците, а стоките в долари, като петрол и газ, станаха по-достъпни.

Това е добре дошло облекчение за производителите от еврозоната, които все още се борят с поскъпналата енергия заради пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна. Ребека Кристи смята, че европейските авиокомпании и военните също могат да се възползват от по-евтините цени на новите самолети, които се купуват в долари.

„В същото време някои европейски износители може да усетят ефекта от поскъпването на стоките им за останалата част от света“, допълва представителката на Bruegel. Германия се смята за най-уязвима от силното евро, тъй като миналата година износът представляваше около половината от нейния БВП. По-силната валута оскъпява германските автомобили, машини и химикали в момент, когато най-голямата европейска икономика се бори с високите цени на енергията, слабото световно търсене и силната конкуренция от страна на Китай.

Макар някои валутни търговци да прогнозират, че еврото може да продължи да укрепва спрямо зелените пари до края на годината, повечето големи инвестиционни банки предвиждат, че то ще се движи около сегашните си нива. „В момента всичко е изключително несигурно и не е ясно дали еврото ще продължи да поскъпва спрямо долара“, казва и Ребека Кристи от мозъчния тръст Bruegel.

*Текстът е публикуван в „Дойче Веле„. Заглавието е на ДЕБАТИ.БГ

Още актуални анализи – четете тук