Начало Новини Израел призова Катар да престане да играе "двойна игра" в преговорите за...

Израел призова Катар да престане да играе "двойна игра" в преговорите за Газа

44
Израел призова Катар да престане да играе "двойна игра" в преговорите за Газа

Израел призова Катар, ключов посредник между Израел и палестинската групировка „Хамас“, „да спре да играе двойна игра с двойнствената си реторика и да реши дали е на страната на цивилизацията, или на страната на „Хамас“, съобщи канцеларията на израелския премиера Бенямин Нетаняху, цитирана от Ройтерс.

Катар отхвърли изявленията като „подстрекателски“.

Въпреки усилията на египетските и катарските посредници за възстановяване на примирието нито Израел, нито „Хамас“ показаха готовност да отстъпят от основните си искания, като страните се обвиняват взаимно за провала на преговорите за споразумение.

Израел, който иска да върне у дома 59-те заложници, които все още са в плен в Газа, настоява „Хамас“ да се разоръжи и да бъде изключен от всякакво участие в бъдещото управление на анклава – условие, което „Хамас“ отхвърля.

Групировката настоява да се постигне съгласие за трайно прекратяване на сраженията и изтегляне на израелските сили като условие за споразумение, което да доведе до освобождаване на заложниците.

„Държавата Катар твърдо отхвърля подстрекателските изявления от канцеларията на израелския премиер, които далеч не отговарят на основните норми за политическа и морална отговорност“, заяви рано тази сутрин в мрежата „Екс“ говорителят на катарското външно министерство Маджид Ал Ансари.
Той разкритикува представянето на конфликта в Газа като защита на цивилизацията, сравнявайки го с исторически режими, които са използвали „фалшиви повествования, за да оправдаят престъпленията срещу цивилни“.

В публикацията си в „Екс“ Ал Ансари пита дали освобождаването на 138 заложници е постигнато чрез военни операции или чрез посреднически усилия, които според него са несправедливо критикувани и саботирани. Той напомни също тежката хуманитарна ситуация в Газа заради „задушаващата блокада, системен глад, отказ на лекарства и подслон и използване на хуманитарната помощ като инструмент за политическа принуда“.