Начало Водещи Израел отваря граничния пункт „Рафах“ и отмени планирани действия срещу „Хамас“

Израел отваря граничния пункт „Рафах“ и отмени планирани действия срещу „Хамас“

34
Камион с хуманитарна помощ от египетската страна на гранично-пропускателният пункт "Рафах"
Камион с хуманитарна помощ от египетската страна на гранично-пропускателният пункт „Рафах“, 12 октомври 2025 г. Снимка: АП/БТА

Израел реши да отвори граничния контролно-пропускателен пункт „Рафах“ между ивицата Газа и Египет, като позволи достъпа на хуманитарна помощ в анклава, след като радикалната палестинска групировка „Хамас“ върна телата на четирима мъртви заложници, предаде Ройтерс, позовавайки се на днешна информация на израелската телевизия „Кан“.

Каналът добави, че Израел е отменил планирани мерки срещу „Хамас“, които са включвали съкращаването наполовина на допусканите камиони с помощи за палестинците в крайбрежната територия.

Ислямисткото движение „Хамас“ е информирало посредниците на сделката за прекратяване на огъня в Газа, че днес ще предаде телата на още четирима загинали заложници, съобщи по-рано израелският в. „Таймс ъв Израел“.

В понеделник групировката предаде последните останали живи заложници на Международния комитет на Червения кръст след 738 дни в плен.

Сред първите седем от 20-те освободени пленници бе Матан Ангрест, който има и българско гражданство.

Войната в ивицата Газа започна на 7 октомври 2023 г. с безпрецедентното трансгранично нападение на „Хамас“ срещу израелска територия, при което по данни на Израел са били убити 1219 души, а 251 заложници са били отведени в плен в крайбрежната територия.

Според информацията на палестинските здравни власти, контролирани от „Хамас“, от началото на израелското настъпление в крайбрежния анклав са загинали над 67 000 палестинци. Тези данни са приети за надеждни от ООН и редица международни организации, отбелязва Ройтерс.

Източник БТА

Още международни новини – четете тук