Начало Новини Изпълнителният директор на "МТГ Делфин" и председателят на Съвета на директорите на...

Изпълнителният директор на "МТГ Делфин" и председателят на Съвета на директорите на "Шел България" са "Мистър и Мисис Икономика" 2024

84
Изпълнителният директор на "МТГ Делфин" и председателят на Съвета на директорите на "Шел България" са "Мистър и Мисис Икономика" 2024

Светлин Стоянов, изпълнителен директор на „МТГ Делфин“ АД, е носителят на наградата „Мистър Икономика“ за 2024 година. Отличието „Мисис Икономика“ 2024 спечели Камелия Славейкова, председател на Съвета на директорите на „Шел България“.

Вицепрезидентът Илияна Йотова връчи отличието „Мистър Икономика“. Наградата „Мисис Икономика“ връчи служебният министър на енергетиката Владимир Малинов, който заяви, че енергетиката е гръбнакът на икономиката на България, а моторът е нейният мениджмънт. В случаите, в които моторът е задвижван от женско сърце, със специфичния женски дух, прагматизъм и шесто чувство, това е гаранция за успех и просперитет, допълни Малинов.

Светлин Стоянов заяви, че приема наградата от името на целия екип на компанията, който, по думите му, продължава да пише корабостроителната история на България.

Камелия Славейкова също изтъка, че отличието е за целия екип на компанията. В условията на политическа несигурност и динамична среда смятам, че бизнесът е може би единственото стабилно нещо, той демонстрира устойчивост и поддържа високи нива на доверие. Бизнесът в България продължава да е активен двигател за икономическото развитие на страната и създава възможности за просперитет, допълни тя.

Тържествената церемония по обявяването на победителите в конкурса, организиран от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и списание „Икономика“, се състоя в „София Тех Парк“.

„Мистър и Мисис Икономика“ отличава български предприемачи, мениджъри, икономисти и финансисти, допринесли за високите успехи и развитието на българската икономика. Символ на конкурса е статуетката „Рибарят и златната рибка“, изработена от българския скулптор Ставри Калинов.

В категорията „Инвестиции и растеж“ награда получиха Димитър Бакалов, финансов директор на „ВП Брандс Интернешънъл“ и Петя Димитрова, главен изпълнителен директор на „Пощенска банка“. Отличията връчи Николай Вълканов, заместник-председател на Управителния съвет на КРИБ и председател на Съвета на директорите на „Минстрой холдинг“.

Петя Димитрова изтъкна, че иновациите и растежът са нещата, към които банката, а и целият банков бизнес се стремят. Обръщайки се към политиците, тя изрази надежда, че банковият бизнес няма да бъде наказан за това, че расте, а по-скоро ще бъде насърчен в тази посока, визирайки евентуален данък върху свръхпечалбата на банките.

Димитър Бакалов също изтъкна важността на инвестициите и растежа за успешния бизнес, като посочи, че той е основата за проспериращо общество.

В категорията „Дигитализация и Иновации“ беше отличен доц. д-р Светослав Ценов, изпълнителен директор на „Астелас Фарма“ за България, Унгария, Румъния и Гърция, а служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова му връчи наградата. 

В категорията „Модерна индустрия“ беше отличен Петър Стоилов, изпълнителен директор на „Нестле България“. Тази награда отива при 1000 служители и работници в компанията, заяви Стоилов. Той получи отличието от Зарина Генчева, член на Управителния съвет на КРИБ и носител на наградата „Мисис Икономика“ 2023.

По традиция КРИБ и списание „Икономика“ раздадоха и свои специални награди. Стоян Ставрев, член на Управителния съвет на КРИБ, връчи отличието на главния изпълнителен директор на ING Bank Марина Кобакова. Боян Томов, създател на ESGnews.bg, връчи награда на Боряна Манолова, главен изпълнителен директор на „Сименс – България“.

Служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова заяви при откриването на церемонията, че в динамични времена като днешните служебното правителство се стреми да гарантира спокойна и предвидима среда за бизнеса. В непрекъснат диалог сме с работодателските организации, синдикатите и професионалните сдружения, за да може заедно и в ефективно сътрудничество да насърчаваме икономиката чрез осигуряване на условия за икономически растеж и развитие, заяви Людмила Петкова. Тя изтъкна, че пред страната предстоят нови предизвикателства, като отбеляза, че едно от най-важните е въвеждането на еврото в България.

„Нямам съмнение, че бизнесът е готов на тази стъпка отдавна, това е промяна, която ще осигури нови възможности за страната, ще ускори икономическото развитие, ще подобри конкурентоспособността на икономиката ни и ще увеличи влиянието на българската позиция при вземането на решения и определянето на паричната политика в еврозоната“, каза министърът и изрази увереност, че  това е пътят за по-добро развитие на страната и за по-добър живот на всеки български гражданин, осигурявайки му икономически и социален просперитет. В лицето на всички вас, представители на бизнеса – предприемачи и работодатели, съм уверена, че правителството има съмишленици за плавната и навременна подготовка за приемане на страната в еврозоната, обърна се министърът към деловите среди, присъстващи на церемонията.

Председателят на КРИБ Кирил Домусчиев отбеляза, че в Конфедерацията членуват над 12 000 компании и изтъкна, че икономиката ни се развива. Дори и Европейската комисия смята, че следващата година ще сме сред водещите държави по ръст на икономиката. Това е свързано с инвестиции, иновации, много добър мениджмът и тези хора трябва да ги поздравим и наградим тази вечер, каза Домусчиев.