Начало Култура Изложба с творби на Албрехт Дюрер събра стотици негови почитатели във Велико...

Изложба с творби на Албрехт Дюрер събра стотици негови почитатели във Велико Търново

59
Изложба с творби на Албрехт Дюрер събра стотици негови почитатели във Велико Търново

Изложба с произведения на Албрехт Дюрер събра множество почитатели на изкуството в Велико Търново. Колекцията включва репродукции на дърворезби от края на 15-ти век, издадени от Ермитажа, както и два оригинални екземпляра от Германия. След Гутенберг, Дюрер е разглеждан като първият значим майстор на северния ренесанс в печатната графика, представляващ второто поколение творци след него. Това сподели графикът Петър Лазаров, куратор на изложбата.

Според Лазаров, Дюрер е уникален художник, който е автор на трактати за перспектива и пропорции на човешкото тяло. Въпреки краткия си живот от 58 години, той оставя впечатляващо наследство. Много от тези произведения са изложени в Художествената галерия „Борис Денев“, благодарение на инициативата на художника Денислав Сираков. При откриването на изложбата Сираков, наследник на дълга фамилна артистична традиция, съобщи, че колекцията е била съхранявана от баща му, скулптура Иван Сираков, повече от 38 години и сега за първи път е достъпна за публиката. След Велико Търново, изложбата ще продължи към Румъния, в замък в Синая, където ще остане половин година.

В експозицията са включени религиозни сцени, свързани с живота на Исус Христос и Дева Мария, както и множество елементи, свързани с Апокалипсиса. Изложбата започва с известния рисунък на носорога от Дюрер. Любопитно е, че самият Дюрер никога не е виждал носорог, а е съставил изображението въз основа на описания. Въпреки това неговата гравюра, която точно предава физическите характеристики на животното, е била включена в учебниците до края на 18-ти век, добави известният график Петър Лазаров, специалист в дърворезбената графика, който е преподавал в Китай повече от 15 години, но започва творческото си пътешествие с изучаването на творбите на Дюрер под ръководството на своя учител Иван Маринов от Великотърновския университет.

Сред 44-те ксилографски отпечатъка са оригиналите на „Обрязването на Христос“ и „Смъртта на Мария“. Автентичността на тези графики е потвърдена чрез син овален колекционерски печат с надпис GR. A. Cz / KIEW на обратната страна, идентифициран като собственост на граф Прокоп Адалберт Чернин от Киев (1726 – 1777), известен руски аристократ и колекционер, а също и проф. Григорий Александрович Цугаевич, колекционер от Киев, живял в Париж и Лондон, добави Сираков.

Технологията на илюстрациите се основава на дърворези, направени от дъски с надлъжно изрязване. Дюрер е скицирал оригиналните рисунки, а след това майстори ги гравират върху дърво, запазвайки само високите черни линии, след което печатарят изработва отпечатъците. Издателят координира работата на екипа, а цензорът одобрява публикацията. Въпреки че изображенията са слабо изразени, Дюрер ги преобразява в самостоятелни произведения на изкуството, които днешната аудитория може да оцени, отбеляза Лазаров.

Изложбата ще бъде достъпна за посетителите в Художествена галерия „Борис Денев“ до 10 май. Директорът на галерията, Мартин Митев, подчерта, че това е още една изложба, която демонстрира световното художествено наследство пред Великотърновската публика, след предишни експозиции с творби на Йожен Дьолакроа, Салвадор Дали, Хенри Мур и японски графици.