Намалението на кредитния рейтинг на САЩ от рейтинговата агенция Мудис (Moody’s) от Aaa на Aa1 предизвика нови тревоги за финансовата стабилност на страната и въздействието му върху световните финансови пазари.
САЩ вече загуби своя AAA рейтинг от други водещи агенции – „Ес енд Пи“ (S&P) през 2011 г. и „Фич“ (Fitch) през 2023 г. Решението на последната основна агенция, която притежава най-високото ниво на оценка, поставя под въпрос бъдещето на американския дълг и влиянието му върху глобалните финансови потоци, подчертават „Файненшъл Таймс“ и „МаркетУоч“. Мудис е първата агенция, която присъжда ААА рейтинг на САЩ още през 1919 година.
Решението на Мудис за понижение на рейтинга се случва на фона на увеличаващия се дълг и постоянния бюджетен дефицит, които поставят под въпрос устойчивостта на икономиката в САЩ. Според прогнозите на агенцията, до 2035 година разходите за лихви могат да достигнат 30% от фискалните приходи.
Това ще увеличи бюджетното напрежение, особено ако не се предприемат значителни мерки за намаляване на дефицита или повишаване на приходите.
„Това понижение не е изненадващо, а резултат от години на фискална разточителност и политическа нестабилност – включително, но не само, в ерата на Доналд Тръмп“, коментира инвестиционният директор в Grey Value Management, Стивън Грей, пред MarketWatch.
Тази новина доведе до малък ръст на доходността по 10-годишните държавни облигации, която достигна 4,49% в петък. По-високата доходност означава спад в цената на облигациите и увеличаване на разходите за финансиране за правителството, бизнеса и потребителите.
„Това е нов сигнал за пазара – дори и да не е шок, онова е сериозно напомняне, че американският дълг вече не е безусловно сигурен актив“, заяви професор Йеша Ядав от университета Вандербилт пред Файненшъл Таймс.
Това ще доведе до повишаване на разходите за обслужване на дълга, което ще отнеме средства от инвестиции в икономически растеж.
Една от основните последици от намалението на рейтинга е повишаването на лихвените проценти по американските държавни облигации. След новината, доходността по 10-годишните облигации на САЩ се увеличи до 4,49%, което затруднява правителството в управлението на дълга си. Тази тенденция ще оказва влияние и върху други форми на заемане – ипотечни кредити, потребителски заеми и корпоративно финансиране. Всеки ръст в доходността на американските облигации води до поскъпване на заемите, което ще натовари както обикновените граждани, така и бизнеса.
По-високите лихви ще увеличат натиска върху американския бюджет, тъй като разходите за обслужване на дълга ще нараснат значително. Прогнозите сочат, че до 2035 г. лихвените плащания ще изядат около 30% от федералните приходи – в сравнение с 18% в края на 2024 г. и едва 9% през 2021 г.
През фискалната 2023 г. бюджетният дефицит на САЩ е 1,8 трилиона долара, в сравнение с 1,3 трилиона през 2011 г. Правителственият дълг е на стойност 36 трилиона долара или над 126% от БВП на страната, след като премина границата от 100% през 2021 г., достигайки 100,2%.
Последици от загубата на AAA рейтинг
Намалението на рейтинга поставя под въпрос и статуса на САЩ. Държавният дълг традиционно се смята за една от най-сигурните инвестиции в света, но сега, след загубата на AAA рейтинг, инвеститорите ще преразгледат неговата надеждност. Ако този процес продължи, е възможно изтегляне на капитали от САЩ и насочване към икономики с по-високи кредитни оценки.
Намаленият рейтинг ще доведе до политически последствия. Последното му намаление е резултат от постоянни политически спорове и неспособността на Конгреса и президента да постигнат споразумение относно мерките за намаляване на дълга и дефицита. Дори новият бюджетен план на администрацията на Тръмп, предвиждащ нови данъчни облекчения, остана блокиран в Конгреса, което подчертава дълбокото политическо разделение в страната, добавят споменатите източници.
В т.нар. от президента „Голям красив законопроект“ (Big Beautiful Bill) се предвижда данъчните облекчения, въведени през 2017 г., да бъдат удължени, добавяйки прогнозирани 4,2 трилиона долара към дефицитите през следващото десетилетие.
В този контекст, от Мудис подчертаха, че възстановяването на AAA рейтинга е възможно само чрез фискална консолидация, която включва значително увеличение на приходите или рязко намаление на разходите.