Начало Водещи Изборът на Наталия Киселова може да подтикне ГЕРБ да състави редовен кабинет

Изборът на Наталия Киселова може да подтикне ГЕРБ да състави редовен кабинет

229
Кирил Петков и Бойко Борисов
Кирил Петков и Бойко Борисов
Снимка: БТА

След 10 неуспешни опита Народното събрание вече си има председател. Конституционалистът Наталия Киселова, която беше издигната от БСП-Обединена левица, получи подкрепата на 140 народни представители.

Вероятно това е по-добрият избор, в сравнение с кандидата н „Има такъв народ“ – урологът доц. Силви Кирилов и това води до няколко ефекта.

На първо място, стана ясно, че упорството на „Продължаваме промяната – Демократична България“ за санитарен кордон около Пеевски засега даде резултат. Към момента изглежда, че ДПС-Ново начало, а и проруската „Възраждане“, са в изолация.

Въпреки това кордонът тепърва ще трябва да бъде доказван. Това е процес, който и при най-малкото пропукване, ще покаже, че не е сработил.

„Аз, Делян Пеевски, ще ги спра“: Реакции на политиците след избора на доц. Киселова за председател на НС

На второ място е личността на Киселова. Тя не е партийна фигура и е в редиците на БСП от гражданската ѝ квота. Позициите, които тя е заемала по различни теми, свързани с правото, са били единствено експертни и никога не са имали политически оттенък.

Може да се каже, че изборът ѝ представлява нетърсен ефект – ефектът на

равноотдалечения председател на парламента. 

Изборът на Наталия Киселова е най-удачният, дори в сравнение с останалите кандидатури. В тези условия нито кандидатът на ГЕРБ Рая Назарян, нито този на ПП-ДБ – Атанас Атанасов, щяха да са решението за работещ парламент. Най-вече заради недоверието, което двете формации в парламента изпитват една спрямо друга.

Изборът на един от двамата вероятно щеше да влоши още повече и без това изострената среда в парламента, а това би довело до бързото му изчерпване.

Успокояването на политическия диалог минава именно през кандидатура, като тази на Наталия Киселова, а това вероятно ще форсира нови процеси. Например, ГЕРБ-СДС биха преосмислили позицията на лидера на формацията Бойко Борисов, който преди седмици заяви, че не иска да бъде премиер на разбита държава и че ще върне първия мандат.

Възможно е при настоящата ситуация, след като председателят на парламента е „равноотдалечен“, партиите – най-вече ГЕРБ и ПП-ДБ, да седнат и да разговарят за управленско мнозинство.

Тук обаче възникват поредица от въпроси. На първо място това е въпросът за разграничаването на Борисов от Пеевски. Последният държи на всяка цена да се ходи на избори, а от последните дни вече чуваме той да дава ясни заявки, че той ще бъде премиер, ако ДПС-Ново начало стане първа политическа сила на изборите.

Борисов ще пита КС може ли да има санитарен кордон около Пеевски

В същото време Борисов е този, който подложи изолацията на Пеевски на проверка за конституционосъобразност.

Ако Борисов реши да прави правителство, това означава удължаване на действието на кордона около Пеевски, на което не сме сигурни, че Борисов е готов. От друга страна не е сигурно, че Борисов е готов на избори при възможен потенциален кандидат за служебен премиер, който се казва Наталия Киселова. При такъв вариант можем да очакваме министър на вътрешните работи, който не се казва Атанас Илков и е вероятно дори името му да бъде посочено от президента Румен Радев – нещо, което Борисов, а и Пеевски, със сигурност не искат.

С други думи привидното успокояване на политическите страсти е временно и тепърва много горещи въпроси ще търсят своето решение. Най-важното за момента обаче е, че към днешна дата държавата има възможност да се стабилизира и да бъдат поправени много пропуски и грешни решения, взети през последните четири години безвремие.