Американският президент Доналд Тръмп съобщи, че е избрал проект за противоракетен щит на име „Златен купол“, чието изграждане ще струва около 175 милиарда долара, предаде Ройтерс.
На пресконференция в Белия дом Тръмп снощи обяви, че основен ръководител на проекта ще бъде генералът от Космическите сили на САЩ Майкъл Гътлайн.
„Златен купол“ ще защитава страната ни“, заяви Тръмп пред журналисти в Овалния кабинет и отбеляза, че Канада е изявила желание да бъде част от него.
За момента няма коментар на казаното от него от страна на канцеларията на канадския премиер Марк Карни.
Тръмп подчерта, че всичко в противоракетния щит ще бъде произведено в САЩ.
„Златен купол“, чието разработване президентът нареди още през януари, предвижда създаването на мрежа от сателити за откриване, проследяване и потенциално прехващане на насочени срещу САЩ ракети. Щитът може да разполага със стотици сателити за засичане и проследяване на ракети.
Осъществяването на амбициозния, но спорен проект ще отнеме години, тъй като като той ще бъде подложен на силен политически контрол, а ще бъде изправен и пред несигурност при финансирането си.
Законодателите от Демократическата партия изразиха безпокойство от процедурата по възлагане на обществени поръчки и участието на компанията „Спейс Екс“ на съюзника на Тръмп Илон Мъск, която се очертава като фаворит заедно с „Палантир“ (Palantir) и „Андурил“ (Anduril) за изграждането на ключови компоненти от системата.
Идеята за „Златен купол“ е почерпана от наземния отбранителен щит „Железен купол“, който предпазва Израел от ракети и снаряди.
„Златният купол“ на Тръмп е много по-мащабен и включва огромен набор от сателити за наблюдение и отделен флот от атакуващи сателити, които ще свалят нападателни ракети малко след излитането им.
Огласеният снощи проект поставя началото на процес, предвиждащ Пентагонът да тества, а впоследствие и да купи ракетите, системите, сензорите и сателитите, които ще съставляват отбранителния щит.
Тръмп, според когото „Златен купол“ ще бъде завършен до края на мандата му през януари 2029 г., отбеляза, че Аляска ще бъде значителна част от проекта, а щатите Флорида, Джорджия и Индиана също ще извлекат полза от него.
Финансирането на начинанието обаче остава несигурно. Законодателите от Републиканската партия предложиха първоначална инвестиция в размер на 25 млрд. долара за „Златен купол“ като част от по-широк отбранителен пакет на стойност 150 млрд. долара, но това финансиране е обвързано със спорен законопроект, който среща значителни пречки в Конгреса.
Китай изрази безпокойство от плановете на САЩ да изградят система за противоракетна отбрана и призова Вашингтон да се откаже от разработването и разполагането ѝ, предаде Ройтерс, като цитира говорител на китайското външно министерство.
Западни издания коментират проекта „Златен купол“
Изявлението на президента на САЩ Доналд Тръмп за стартирането на американския противоракетен щит ‘Златен купол’ стана основна тема в западната преса. Тази многомилиардна система ще разчита на сателити и оръжия, разположени в Космоса, за да предотврати атаки с балистични ракети срещу САЩ, съобщава „Вашингтон пост“.
Тръмп говори за подобен щит в продължение на месеци, посочвайки заплахите, произтичащи от напредъка в технологиите за нападения от страна на нации като Русия, Китай и Северна Корея, пише изданието.
„Когато ‘Златният купол’ бъде завършен, той ще може да прихваща ракети, изстреляни от всяка точка на света, дори и от Космоса, и ние ще притежаваме най-добрата система, създавана някога“, заяви Тръмп в Овалния кабинет, в присъствието на министъра на отбраната Пийт Хегсет, както е цитиран от „Вашингтон пост“. Той добави, че проектът е „променящ правилата на играта“.
По думите на Тръмп системата, избрана от неговата администрация, би могла да влезе в експлоатация за три години, преди края на втория му мандат, акцентира „Вашингтон пост“. Според данни от бюджетната комисия на Конгреса, внедряването и поддръжката само на космическите прехващачи може да коства между 161 и 542 милиарда долара през следващите двадесет години. Президентът очаква цената за защитната система да бъде 175 милиарда долара и вече е отделил 25 милиарда в бюджетния законопроект, който Републиканската партия се опитва да прокара в парламента.
Тръмп, който създаде космическите сили на САЩ в първия си мандат, многократно е изразявал желанието си за изграждането на „Златен купол“, подобен на израелския „Железен купол“, но замислен за оръжия, заснедени в Космоса, а не само на повърхността, напомня „Вашингтон пост“. Веднага след преизбирането си през януари, той подписа указ, който повелява на Пентагона да разработи планове за „противоракетен щит от ново поколение“.
„Заплахата от атаки с балистични, хиперзвукови и крилати ракети, както и от модерни въздушни нападения, остава най-значимата за САЩ“, се заявява в указа на Тръмп, като подчертава, че официалната политика на страната по въпросите на противоракетната отбрана не е напреднала, добавя американското издание.
Пентагонът е все по-загрижен за развитието на ракетите с голям обсег от страна на противниците на САЩ. Седмица преди това, разузнавателната служба на Министерството на отбраната публикува оценка, според която Китай притежава около 400 междуконтинентални балистични ракети, Русия – 350, а Северна Корея – неизвестен малък брой, посочва „Вашингтон пост“. Оценките предполагат, че тези цифри ще се увеличават през следващите години, като Иран също желае да развива подобни оръжия, съобщава вестникът.
„Златният купол“ ще бъде проектиран да се справя с хиперзвукови оръжия и системи за частично орбитално бомбардиране, които могат да изстрелват бойни глави от Космоса, отбелязва португалският в. „Диарио де нотисиаш“. Тръмп е заявил, че „всички те ще бъдат сваляни във въздуха, а процентът на успеваемост ще бъде много близък до 100 процента“, добавяйки, че Канада ще се включи в проекта.
„Това е изключително важно за успеха и оцеляването на нашата страна. Външният свят е жесток“, коментира президентът на САЩ, цитиран от португалската преса.
Общата концепция вероятно ще комбинира наземно базираните ракети, използвани в момента от американските въоръжени сили, с иновативни и високо технологии системи за създаване на космическа защитна програма, съобщава британският в. „Гардиън“. Сумата от 25 милиарда долара, предвидена в проектобюджета на републиканците, е насочена само за първоначалните разходи за разработка, акцентира вестникът.
Очаква се проектът да бъде реализиран в партньорство с водещи отбранителни компании, включително „Спейс Екс“ на Илон Мъск, която има способността да произвежда ракети за военни операции в орбитата, и сателити, които могат да предоставят иновации за наблюдение и насочване, допълва „Гардиън“. Програмата ще разчита и на производители на боеприпаси, които в момента са в арсенала на американската армия.
Когато Тръмп обяви подписването на указа за разработка на „американския ‘Железен купол’“ през януари, Русия и Китай отправиха критики. Москва нарече плана „сравним с ‘Междузвездни войни’, поддържан от президента Роналд Рейгън по време на Студената война“, припомня френският в. „Монд“.
Източник: БТА