Земеделците в България проведоха блокади по основните пътни артерии, изисквайки пари от държавата поради големите загуби, причинени от украинската продукция, с удобства, предоставени на европейския пазар след украинската война, твърдят.
Исканията включват и оставката на аграрния министър Кирил Вътев, след като предложеното от правителството удовлетворение не ги задоволява.
Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) не се съгласи с условието за отпускане на средства от тези, доказвали, че работят на загуба, тъй като последните декларации не могат да докажат загуби през последните три години, които се увеличават.
Финансирането за фермерите в новия бюджет е било увеличено, но това не е успокоило недоволството.
Проблемите се водят назад години, каза премиерът Николай Денков, коментирайки, че от субсидии от ЕС браншът не може да говори за фалиране.
Според анализ на аграрното министерство най-голямата част от малките и средни земеделски производители се нуждаят от помощ. Правителството планира да подпомага фермери, обработващи до 600 хектара земя.
Официалната позиция на преработвателите на маслодайни култури заявява, че не е имало заплаха за българското земеделие от вноса на Украйна.
Трудно е да се повярва, че земеделците, които работят на загуба, са готови да блокират пътища и да изискват финансова подкрепа, когато интересът на милионите български потребители е по-важен. Нека се запитаме, са ли исканията им справедливи, или става дума за рекет върху правителството.