Начало България За да бъдем цивилизовано общество, не трябва да допускаме никой да бъде...

За да бъдем цивилизовано общество, не трябва да допускаме никой да бъде забравен, каза Румен Радев при откриването на изложба на Владимир Карамазов

34
За да бъдем цивилизовано общество, не трябва да допускаме никой да бъде забравен, каза Румен Радев при откриването на изложба на Владимир Карамазов

За да бъдем цивилизовано общество, не трябва да допускаме никой да бъде забравен. Това каза президентът Румен Радев на откриването на изложбата „На тяхно място“ на Владимир Карамазов днес в „Двореца“ в София.

„За мен най-важното на един обществен проект, на една изложба е да не оставя никого безразличен. И затова мога ясно да заявя, че изложбата „На тяхно място“, един дълбоко личен проект, е и ще бъде безспорен успех“, отбеляза още той.

По думите на държавния глава експозицията показва много важни теми, които вълнуват нашето общество. Той поздрави автора за неговия избор за обекта на творческото му търсене, „за гражданската му смелост да ни поведе по една нелека пътека. По една наистина проблематична чувствителна, противоречива тема, за която много от нас избягваме да говорим и която се е превърнала в тема табу в нашето общество“. 

„Да го поздравя за това, че чрез своя обектив той ясно ни показва, че ако истински искаме да сме цивилизовано общество, не трябва да допускаме никой сред нас да бъде забравен.  Чрез фокусирането върху съдбата, личността на всеки един един от тях, ние получаваме една възможност да вървим надълбоко в нашите обществени проблеми и да търсим отговора на въпроса какво е това, което ни прави истински хора“, каза Румен Радев.

Президентът отбеляза, че вярва, че осъществяването на този проект не е „просто едно провокативно творческо търсене“, а истинска кауза, в която Владимир Карамазов вярва, защото е посветили много време, енергия и лични ресурси.

Президентът изрази увереността си, че изложбата ще постигне успех, защото „тя ни води към отговорите на важни въпроси. Провокира, поставя емоции, мисли, чувства, за това какво представлява съпричастността, катарзиса, покаянието и прошката“.

Ние трябва да си зададем въпроса какво е това място, каква е тази дълбока, лична, ценностна трансформация, която преживяват тези хора там. Какво всъщноста става в тези места за излежаване на присъди на хората, лишени от свобода. И каква е цената на свободата. И защо някои от тях доброволно се лишават от нея, извършвайки дори дребно престъпление след освобождаването си от затвора, за да се върнат отново там. 

Както БТА писа, изложбата изложбата „На тяхно място“ на Владимир Карамазов съдържа общо 81 фотографии, видео и аудио инсталации, както и автентични предмети и обекти от затворническите килии, които представят осъдени на лишаване от свобода лица, които изтърпяват зад решетките на затвора в Белене една от най-тежките присъди – доживотен затвор без право на помилване. Медиен партньор е Българската телеграфна агенция.