Начало Водещи За година покупателната способност на българина се е повишила с 14.6 %

За година покупателната способност на българина се е повишила с 14.6 %

19
България е с най-нисък БВП на човек от населението в ЕС през 2023 г., изразен в стандарта на покупателна способност

Брутният вътрешен продукт на глава от населението у нас се е повишил, въпреки че страната ни е последна по този показател в ЕС.
Според данни на Евростат за 2023 година отчетеният БВП на човек, изразен в стандарта на покупателната способност у нас е с 36% под средното ниво за ЕС. За сравнение данните за 2022 година показват, че този процент е бил 41, което показва стопяване на разликата с 5% за една година.

През 2023 г. България и Унгария заемат последните места в Европейския съюз относно нивото на реалното индивидуално потребление (AIC) на глава от населението, показват данните, но

въпреки това тук отново се отчита увеличение.
През 2022 година този показател е бил 55.4 процента, според националната статистика. Сега той е 70, което показва повишение от 14.6 процента в покупателната способност на българите само за година.

Реалното индивидуално потребление на човек се оцени чрез показателя стандарт на покупателната способност (СПС – PPS). Този индикатор дава възможност за анализ на жизненото равнище на семействата в дадена страна, уточнява Евростат.

Степента на реалното индивидуално потребление в страните от ЕС показва значителни различия – от 70 процента под средната стойност за ЕС в България и Унгария до 136 процента в Люксембург.

Реалното индивидуално потребление обхваща всички стоки и услуги, използвани от домакинствата, отбелязват специалисти.

Има и значителни разлики между страните от Евросъюза през 2023 г. относно брутния вътрешен продукт (БВП) на човек, изразен чрез стандарта на покупателната способност (СПС).

На този фон, най-ниските стойности по отношение на БВП на човек, изразен в стандарта на покупателната способност, са отчетени в България (с 36 на сто под средното за ЕС), Гърция (-31 на сто) и Латвия (-30 на сто).

Най-високите стойности се наблюдават в Люксембург (237 процента) и Ирландия (213 процента).

През 2023 г. България изпревари Унгария и за първи път от влизането си в ЕС през 2007 г. не е последна по стандарт на покупателните способности.

През лятото статистическата агенция на ЕС съобщи, че България е на второ място в блока на 27-те страни членки по ръст на заплатите към края на първото тримесечие на 2024 година.

Заплащането у нас се е увеличило с 15.8% и с 16,4% в Румъния, която води класацията.

Средната брутна месечна работна заплата в България за януари 2024 г. е 2 155 лв., за февруари – 2 139 лв., а за март – 2 300 лв., показват данни на Националния статистически институт (НСИ).

За София средното възнаграждение през първия месец на годината е било в размер на 2 960 лв., през февруари – 2 919 лв., а през март – 3 231 лева.