Начало Свят Защо Косово и Черна гора използват евро без да са част от...

Защо Косово и Черна гора използват евро без да са част от ЕС?

74
евро

Две нации на Балканите използват еврото като основна валута, без да са част от Европейския съюз или еврозоната. Това са Черна гора и Косово, които от 23 години използват единната валута на ЕС.

Черна гора се отделя от Сърбия през 2006 г., а от 2012 г. започва преговори за присъединяване към ЕС. Страната е една от най-напредналите в Западните Балкани по отношение на евроинтеграцията и целта ѝ е да стане член на Съюза до 2028 г.

Косово, откъснало се от Сърбия през 2008 г., подаде молба за членство в ЕС в края на 2022 г., но кандидатурата му остава замразена заради липсата на единодушие между 27-те държави, тъй като пет от тях – Кипър, Гърция, Румъния, Словакия и Испания – не признават независимостта на Косово.

Въпреки това, използването на еврото може да бъде проблематично за бъдещото присъединяване на двете страни.

Защо Косово и Черна гора употребяват евро без да са част от ЕС?

Сайтът на Централната банка на Косово отбелязва, че еврото е прието в страната след дълга употреба на германската марка по време на и след югославските войни, заради несъществуващата монетарна система. През септември 1999 г. германската марка е утвърдена от ООН като основно разплащателно средство в Косово, редом с други валути, като югославския динар, без преговори с ЕЦБ или Бундесбанк.

Ситуацията в Черна гора е подобна, като страната започва да използва паралелно югославския динар и германската марка с разрешението на Бундестага през 1999 г. От 2001 г. официалната валута става единствено германската марка, в опит на властите, ръководени от президента Мило Джуканович, да се справят с хиперинфлацията и политическата изолация от управляващия в Белград Слободан Милошевич, казва черногорското издание „Радио Титоград“.

Мирослав Иванишевич, тогавашен министър на финансите, счита, че страната е нямала друг вариант, тъй като печатането на собствена валута би създало рискове заради прогнозните проблеми с финансовата дисциплина. Черна гора е отстранена от монетарните операции на Народната банка на Югославия, а Институтът за обработка на плащанията е преместен под контрола на черногорските власти. Решението за приемането на марката, въпреки одобрението на Германия, предизвиква резки реакции от Белград и международни играчи.

„Имахме избор – да останем мълчаливи и да търпим унищожение, или да въведем чуждестранна валута в нашата платежна система“, споделя Иванишевич пред „Побиеда“.

В началото на 2002 г. еврото става официална валута в Германия, като германската марка остава в миналото. Това доведе до замяната на марките с еврото в Косово и Черна гора.

При преминаването към еврото, Органът за разплащания и банкиране на Косово работи с ЕЦБ и част от централните банки на еврозоната, за разлика от приемането на германската марка.

В Косово с навлизането на еврото се създават шест нови банки, а финансовият сектор получава значителен растеж, въпреки високите разходи свързани с извеждането на германската марка и въвеждането на новата валута.

В Черна гора с въвеждането на германската марка настъпват големи промени, включително приемането на закон за Централната банка, с който югославският динар напълно отпада от разплащателната система. Техническа помощ осигуряват Американската агенция за международно развитие и Европейската агенция за възстановяване. Създава се Валутен съвет и Централна банка на Черна гора, която ръководи процеса по приемането на еврото.

„Процесът беше изцяло в ръцете на Централната банка. През 2001 г. общувахме с ЕЦБ и Бундесбанк, но реализацията на въвеждането на еврото стана с германските търговски банки, тъй като не бяхме част от Европейската валутна система“, обяснява пред „Побиеда“ Любиша Къргович, който е заемал различни роли през целия процес.

В Черна гора е премахнат динарът при приемането на германската марка, докато в Косово динарът и еврото съществуват паралелно дълги години. Едва от февруари 2024 г. Централната банка на Косово определи еврото за единствена валута за парични транзакции, което доведе до недоволство сред косовските сърби и призиви от посланици на Франция, Германия, Италия, Великобритания и САЩ за преразглеждане на решението.

Как еврото влияе на живота на обикновените хора?

Според експерти от Черна гора, приемането на еврото е улеснило живота на гражданите.

„С еврото донесохме стабилност и сигурност. Имаше натиск да се върнем към динара след смяната на Милошевич, но бяхме напреднали в усилията си за независимост в тази сфера“, отбелязва Любиша Къргович. „С еврото присъединяването към ЕС може да стане по-лесно. Възможността за политическа намеса в валутната политика беше елиминирана. Еврото стана основа за чуждестранни инвестиции и улесни икономическите и социални взаимодействия“, допълва той.

Според черногорския икономист Предраг Дрецун, германската марка и еврото са първата стъпка за Черна гора към политическата независимост, реализирана окончателно през 2006 г. с отделянето от Сърбия.

Въпреки еврото, в някои части на Косово продължава да се използва сръбският динар, а проблемите с фалшиви евробанкноти и монети са често срещани. Според „Коха диторе“, най-често се фалшифицират монети с номинал „2 евро“, заради което през 2023 г. местни бизнеси поискаха помощ от властите.

Как ще повлияе използването на еврото на присъединяването на Косово и Черна гора към ЕС?

Изглежда, че ранното приемане на еврото в Косово и Черна гора не е благоприятно в преговорите за присъединяване към ЕС. Обикновено нови членки влизат в еврозоната след като станат част от ЕС и изпълнят нужните условия. Въпросите по темата се разглеждат в глава 17 от предприсъединителната рамка „Икономически и валутен съюз“. Черна гора е решила да запази еврото и след присъединяването, но конкретна процедура все още не е предложена.

„Ако ЕС позволи използването на еврото, въпреки критериите, предписани за употребата му в рамките на ЕС, може да настъпят вътрешни затруднения“, коментира Предраг Дрецун и подчертава, че в ЕС все още има страни, които не ползват еврото, като Чехия, Румъния, Швеция, Полша и Унгария. „А в случай на отказ, може да настъпи значителна нестабилност в Черна гора. Въпросът е как държава в такава нестабилна ситуация може да бъде част от ЕС. За щастие сме малка икономика, така че вероятно ще ни прегледат с по-меки очи“, добавя той.

Въпреки стремежа на Косово да се присъедини към ЕС, процесът в момента е замразен заради петте членки, които не признават независимостта на Косово и напрежението в северната част на страната, където преобладава сръбското население.