Начало Новини Защо "Гугъл" започва да предупреждава некоректни потребители

Защо "Гугъл" започва да предупреждава некоректни потребители

69
Защо "Гугъл" започва да предупреждава некоректни потребители

Потребители, абонирани за платената версия на социалната медия „Ю Тюб“ (YouTube) – „ЮТюб Премиум“ (YouTube Premium), заблуждават компанията „Гугъл“, която е собственик на платформата „Ю Тюб“. Оказва се, че те не са посочили коректно страната, в която пребивават, а друга държава, в която абонаментната такса за услугата е значително по-евтина, посочват експерти от технологичния сектор.

На този фон „Гугъл“ предприема мерки срещу некоректните потребители. 

Да заблудиш „Гугъл“

„Гугъл“ (Google), която е подразделение на корпорацията „Алфабет“ (Alphabet), предлага абонаментна цена от 12,99 евро на месец за потребителите на „ЮТюб премиум“ в Германия. За САЩ месечният абонамент е на подобна цена – 13,99 долара (около 12,93 евро). В Италия и Нидерландия абонаментът е малко по-евтин – 11,99 евро на месец. 

Стойността на абонаментната такса за „ЮТюб премиум“ за потребителите в България е 10,99 лв.⁠ на месец (около 5,61 евро), се посочва на сайта youtube.com. 

Предлагат се и намаления за студенти, както и „семейни“ абонаментни планове за достъп до „ЮТюб премиум“.

В някои страни, сред които Индия, Гана, Турция и Пакистан, услугата може да струва и под 2 евро на месец.

На този фон някои потребители от по-богатите западни държави са „установили“, че ако свържат своите компютри към някоя от т. нар. виртуални частни мрежи (Ви Пи Ен – Virtual Private Networks, VPNs), е възможно да се абонират за „ЮТюб премиум“ на много по-ниска цена от предлаганата в тяхната страна. Те заблуждават онлайн системата, която управлява платформата „Ю Тюб“, че се намират в държава, в която абонаментът за „ЮТюб премиум“ е по-евтин и получават по-евтин абонамент. 

Какво представлява „ЮТюб Премиум“?

Но защо услугата е толкова привлекателна за тези потребители, че те си правят труда да се абонират за нея на по-ниска цена чрез някоя от виртуалните частни мрежи? За много от тези мрежи също се изисква платен абонамент.

„ЮТюб премиум“ дава възможност да гледате видеоклипове, без да ви бъдат „предлагани“ онлайн реклами. 

Услугата позволява да изтегляте видеоклипове от „ЮТюб“, за да ги гледате по-късно, когато сте офлайн или сте в движение. 

Можете да пускате видеоклипове на мобилното си устройство, докато използвате други приложения или да имате достъп до тях, дори и при изключен екран. 

„ЮТюб премиум“ предлага и други възможности за потребителите, които използват платформата „ЮТюб“ с професионална цел. 

„Гугъл“ предупреждава некоректни потребители

Оказва се, че експертите в „Гугъл“ са установили онлайн „заблудата“, при която потребители посочват, че се намират в страна, в която абонаментът за „ЮТюб Премиум“ е по-евтин, докато всъщност се намират в държава с високи средни доходи и съответно с по-скъпи абонаментни такси, като Германия или САЩ например. 

Технологичната компания предупреждава, че подобни практики няма да бъдат толерирани, посочва ДПА. 

Потребители, които са били хванати в крачка, са получили електронни писма от „Гугъл“ със следния текст: „Смятаме, че не сте въвели действителната си държава на пребиваване, когато сте се регистрирали“. 

В имейли, цитирани в онлайн социални медии, се настоява от потребители, които са заблудили компанията, да се абонират отново за „ЮТюб премиум“, но като посочат истинската страна, в която пребиват. „Гугъл“ ги предупреждава, че ако не го направят в рамките на определен период от време, ще загубят достъпа си до услугата. 

Пред специализирания сайт „Тек крънч“ от технологичната компания са съобщили следното: „Разполагаме със системи, които могат да определят държавите, в които се намират нашите потребители“.

Въпреки това не се съобщава за предупреждения от „Гугъл“, че ще блокират профилите в „ЮТюб премиум“ на некоректните потребители. Вместо това, изглежда, компанията е започнала частично да ограничава действието на компютърните програми, които блокират онлайн рекламите. Потребителите са принудени да ги гледат, за да имат достъп до видеоклиповете, които се предлагат на платформата „ЮТюб“. По този начин „Гугъл“ се опитва да компенсира чрез рекламни приходи загубите, които понася от фиктивните абонаментни такси за „ЮТюб премиум“, посочва ДПА.