Начало Здраве Започнете да следите кръвното си налягане още на младини

Започнете да следите кръвното си налягане още на младини

1037

Ако си мислите, че измерването на кръвното налягане е ангажимент само на тези, които са доста над шейсетте, тогава ще ви разочароваме. Първо, това не е прищявка, а важна медицинска процедура. И второ, да започнете да наблюдавате кръвното налягане е най-добре, когато сте млади. Сега ще обясним защо, съобщава Zdrave.to.

Както най-вероятно знаете, цялото човешко тяло е пронизано с кръвоносни съдове. Те обикновено се разделят на три вида: артерии, капиляри и вени. Артериите пренасят кръв, наситена с кислород от сърцето, а капилярите я разпределят в тъканите и органите. По вените кръвта се връща обратно към сърцето. Точно сърцето привежда тази система в движение, действайки като помпа. Благодарение на него кръвта непрекъснато е под определено налягане.

Говорейки на кръвното налягане, обикновено се има предвид артериалното налягане (т.е. кръвното налягане в артериите). То е значително по-високо от налягането в капилярите и вените, и най-важно от гледна точка на физиологията. Артериалното налягане показва колко добре сърцето доставя кислород на цялото ни тяло.

Систолично и диастолично налягане – да разкодираме сложните медицински термини

Общоприето е, че нормалното артериално налягане е 120/80 mm Hg. Лесно е да се разшифроват тези цифри. С първата цифра винаги се отбелязва систоличното налягане. То показва налягането в момента на свиване на камерите на сърцето – т.е., когато те изхвърлят поредното количество кръв. В дадения случай тя е равна на 120. Систоличното налягане е винаги по-високо от втората цифра – диастоличната стойност, която показва стойностите на кръвното налягане, когато камерите са отпуснати. В нашия пример диастоличното налягане е 80. Кръвното налягане по традиция се измерва в милиметри живачен стълб.

За да ви стане възможно най-ясно: да допуснем, че сърцето ви бие с честота 70 удара в минута. Това означава, че 70 пъти за една минута то изхвърля порция наситена с кислород кръв в артериите. Тази кръв се разпространява през тялото под налягане, наречено систолично (например, 120 mm Hg). В моментите между сърдечните контракции кръвното налягане в артериите намалява леко. Най-ниската стойност на това налягане се нарича диастолична (например 80 mm Hg).

Въпреки факта, че за “идеално” налягане се считат стойностите 120/80 mm Hg, за всеки човек си има оптимална стойност. Общоприето мнение за точни граници по отношение на нормалното налягане няма, но във всеки случай налягане, по-високо от 140/90 mm Hg се считат за повишено, а налягане по-малко от 90/60 mm Hg – за твърде ниско.

Защо е опасно ниското кръвно налягане?

Пониженото кръвно налягане лекарите определят като хипотония. Това е доста опасно състояние, което обикновено не възниква само по себе си, а вследствие на някакво друго заболяване. При налягане под 90/60 mm Hg, се нарушава притокът на кръв към тъканите и органите, поради което те започват да страдат от недостиг на кислород. Ако този процес не бъде спрян навреме, човек може да загуби съзнание или дори да изпадне в кома.

За щастие такова голямо понижаване на кръвното налягане е рядко срещано. Някои хора са склонни към ниско кръвно налягане, но в същото време то не пада под 100/65 mm Hg. Това е физиологична особеност на организма, за която не трябва да се безпокоите, ако не ви причинява трайна сънливост и слабост.

Защо е опасно повишаването на кръвното налягане?

Повишеното кръвно налягане се случва много по-често. Това не е непременно вредно: например повишаването на налягането по време на тежка физическа активност ни помага да се справим с това натоварване. Въпреки това при здрави хора след подобно повишаване налягането бързо се връща към нормалното. Ако това не се случи или ако налягането се покачи без видима причина, това говори за хипертония.

Понякога артериалната хипертония е симптом на други заболявания, но в по-голямата част от случаите тя възниква “сама по себе си”. Това състояние се нарича хипертонично заболяване. То се развива при много възрастни хора и е един от основните рискови фактори за сърдечни пристъпи, инфаркти и други заболявания на кръвоносните съдове и сърцето.

Механизмите на поява на хипертонията са доста сложни, така че ще ги споменем само накратко. Първият механизъм е свързан с увеличаване на количеството кръв в съдовете. Това може да се случи например поради прекомерната консумация на сол с храната. Ако има повече кръв, налягането в кръвоносната система нараства. Ето защо е много вредно да се употребява много сол.
Вторият механизъм на повишаване на налягането е свързан със снижаване еластичността на стените на съдовете. Това не само води до стесняване на лумена, но и влошава способността на съдовете да се адаптират към колебанията на кръвното налягане. Представете си дебел гумен градински маркуч и тясна метална тръба – дори и при увеличаване на налягането на водата налягането в маркуча ще бъде по-ниско. Приблизително същото се случва и с кръвоносните съдове. Уплътняването на стените е възможно поради отлагането на холестерол или под влияние на други причини. Освен това кръвното налягане се увеличава при дисбаланс в работата на нервната и ендокринната система. За да не изпадаме в излишни подробности, ще кажем само, че причина за това може да е хроничен стрес, заболявания на бъбреците, както и приемът на някои медикаменти и въздействието на различни неблагоприятни фактори (те, между другото, включват и пушенето). Наследствеността играе голяма роля тук. Поради опасните последствия постоянно повишеното кръвното налягане е нещо, което определено трябва да се избягва.