Начало Култура Започна тридневното откриване на Залцбургския фестивал, предстоят премиери на четири оперни заглавия

Започна тридневното откриване на Залцбургския фестивал, предстоят премиери на четири оперни заглавия

19
Започна тридневното откриване на Залцбургския фестивал, предстоят премиери на четири оперни заглавия

Фестивалът в Залцбург започна вчера и ще продължи три дни – от 18 до 20 юли, съобщават от официалния сайт на събитието.

Смятан за един от най-значимите музикални летни фестивали в света, Залцбургският фестивал ще тече до 31 август.

Откривающата програма предоставя възможност за безплатно участие в 79 събития на 29 различни локации – концерти, театрални театри, четения и дискусии, организирани в историческата част на Залцбург. Организаторите целят фестивалът да бъде достъпен за всички, като събитията се провеждат на обществени места като Катедралния площад и дворовете на обществени сгради.

Тази година, в родния град на Моцарт, фестивалът обещава много оперни представления, концерти, изложби, театрални спектакли и кино.

Едно от най-очакваните представления е новата интерпретация на „Юлий Цезар в Египет“ от Хендел с Кристоф Дюмо в главната роля и Олга Кулчинска като Клеопатра. Режисьор е Дмитри Черняков, който ще представи седем спектакъла между 26 юли и 17 август.

За 35-годишната украинска певица Олга Кулчинска, това е дебют на фестивала в Залцбург. Тя вече е утвърдила кариерата си на оперните сцени в Цюрих, Мюнхен, Париж и Барселона, а тази пролет повтори ролята на Сузана в „Сватбата на Фигаро“ (Моцарт) в Метрополитън опера в Ню Йорк.

Друга премиера е операта „Три сестри“, написана от унгарския композитор Питер Йотвос (1944 – 2024) по мотиви от едноименната Чехова пиеса. Постановката на казахстанския режисьор Евгений Титов ще бъде показана само четири пъти, между 8 и 24 август.

Интересно е, че главните роли – Олга, Маша, Ирина и Наташа – са написани не за женски гласове, а за контратенори.

„Стремя се да създам уникален, специален свят“, споделя режисьорът Евгений Титов в интервю за „Ню Йорк Таймс“, добавяйки, че действието не се развива изцяло в съвременността или по времето на Чехов. Въпреки това, той признава, че съвременните събития оказват влияние върху неговата постановка.

„Пътят към Москва, за който копнеят героите на Чехов, вече е недостижим заради контекста, в който живеем, заради войната“, коментира Титов, обяснявайки, че целта му е да предизвика размисли, а не да обвинява.

„Тя трябва да провокира вашите мисли, но не е подходящо просто да се изрисува стена с имената Русия или Украйна“, добавя той.

„Всяко послание или намек за настоящите събития трябва да бъде деликатно. Трябва да е като захар в чая – да се разтопи“, пояснява казахстанският режисьор.

Друга премиера в Залцбург е One Morning Turns into an Eternity („Една сутрин се превръща във вечност“), комбинираща монодрама на Шьонберг за сопран и оркестър – „Очакване“, Пет пиеси за оркестър на Веберн и „Сбогом“ от „Песента на земята“ на Малер.

Изпълнението ще бъде на Виенската филхармония, под диригентството на Еса-Пека Салонен. Режисьор на спектаклите е Питър Селърс, а те ще се проведат от 27 юли до 18 август.

Последната опера за сезона в Залцбург комбинира три произведения на Моцарт – операта „Тамос, цар на Египет“, незавършената „Зайде“ и кантата „Каещият се Давид“. Концепцията е на френския диригент Рафаел Пишон, който ще дирижира трите спектакъла (17 – 22 август).

Другите акценти в оперната програма включват „Макбет“ на Верди (9 – 29 август) и „Мария Стюарт“ на Доницети (1 – 30 август) с Кейт Линдзи и Лизет Оропеса в главните роли.

Сред песенните рецитали акцентът е концертът на тенора Йонас Кауфман и сопраното Диана Дамрау, които на 30 юли ще изпълнят специална немска програма с произведения на Малер и Рихард Щраус. На пианото ще ги акомпанира Хелмут Дойч.

На 21 август Клаус Макела ще дирижира Кралския Концертгебау оркестър, който ще изпълни Пета симфония на Малер. Концертмайстор на този уважаван нидерландски оркестър е Веско Пантелеев-Ешкенази.

Музикални фестивали в родното място на Моцарт се провеждат от 1877 година, но не с постоянство. Настоящият ежегоден фестивал е основан през 1920 г. от петима души, сред които композиторът Рихард Щраус и режисьорът Макс Райнхард.