Само часове, след като беше извършена смяната на върха в Министерството на финансите, новият и стар министър попаднаха в задочен спор по ключова тема – фискалния резерв.
Служебната министърка на финансите и вицепремиерка Людмила Петкова заяви, че по данни на БНБ фискалният резерв към 8 април е 6,689 млрд. лева. Обявената от нея сума сериозно се размина с анонсираната от Василев при предаване на министерството в ръцете на Петкова.
„В момента във фискалния резерв има 9,9 млрд. лева, което е напълно достатъчно за нормалното функциониране на държавата“, каза Василев тогава.
Петкова коментира по-късно, че в периода от 29 март до 8 април са извършени плащания в размер на 1,6 млрд. лв. за придобиване от държавата чрез министъра на енергетиката на вземания на „Българския енергиен холдинг“ ЕАД и „Булгаргаз“ ЕАД от „Топлофикация София“ ЕАД. Към сумите 6,7 млрд. лв. и 9,9 млрд. лв. не са включени вземания в размер на около 2,0 млрд. лв., представляващи очаквани бъдещи постъпления от Втория транш по Плана за възстановяване и устойчивост. Сумата реално ще постъпят в бюджета след изпълнение на всички етапи и цели, които се изискват, обясни Петкова и анонсира, че следващата седмица ще представи по-подробен анализ.
На тези твърдения бившият финансов министър Асен Василев отговори така:
„Резерв в края на март 9.9 милиарда лв. Големи плащания направени в началото на април: 1.6 милиарда към БЕХ за дълга на Топлофикация и 1.5 милиарда за изплащане на пенсиите през април. Очакваните данъчни приходи през април са 3.9 милиарда лв. и пристигат на 14-ти (ДДС) и след 25-ти (Данък върху доходите на физическите лица и осигуровки). Заради тази цикличност резервът се мери винаги към края на месеца. Така че в края на април се очаква той да е пак над 9 милиарда лв.“
Асен Василев, цитиран в съобщението, казва, че му е трудно да повярва, че „г-жа Петкова, която също получава ежедневните справки от дирекция „Държавно Съкровище“ не знае тези факти“. Ексминистърът изразява надеждата си като съпредседател на ПП „че няма да пробват да ни сервират втора серия от „държавата фалира“ и „ще умрем от студ““, имайки предвид времето от последното служебно правителство на президента Румен Радев и финансовата министърка Росица Велкова, заместник на която беше Людмила Петкова.
И публикува графика, за да докаже тезата си:
Припомняме, че новият премиер и финансов министър Людмила Петкова беше зам.-министър на Росица Велкова, финансов министър в служебното правителство на Румен Радев, станала известна с доклада си, според който държавата ще фалира. Тя също така предложи дефицит от 6 процента, силно отдалечавайки ни от 3 процентовият дефицит, необходим на страната ни за да влезе в еврозоната. С оглед на изминалото време, всичко, което тя прогнозира се оказа напълно погрешно. Държавата не само не фалира, но през миналата година имаше рекордни излишъци и рекордно нисък дефицит (около 2,9%), което е рядко срещано в ЕС.
Няма как да не се запитаме дали Росица Велкова и нейният екип, част от който е сегашният премиер и финансов министър Людмила Петкова, показват сериозна некомпетентност или изпълняват нечии политически поръчки, които целят да покажат колко лош е Асен Василев. Същият Асен Василев, който за разлика от черните сценарии за фалит и бедност, които те прогнозираха, успя да изготви бюджет с 3 процентов дефицит, в който имаше пари и за образование, и за пенсии, и за увеличаване на работната заплата, и за лекарства и за армията и още за много други.
Явно и сегашното служебно правителство ще се опита да прокара същата линия на мрачно бъдеще за страната ни, щом започна с познатия наратив още от първия ден на встъпването си в длъжност. И няма как да се лъжем – това не е толкова лична атака срещу Асен Василев, колкото опит да ни провалят за еврозоната. Защото влизайки в еврозоната, освен че държавните ни финанси ще бъдат подредени, това ще ни направи окончателно страна от Европейски съюз. А това никак не се харесва на проруските сили у нас, които правят всичко възможно да ни оставят да бъдем част от сивата зона.