Работата по проекта „Дигитално благополучие“ започна в София със среща на представители на консорцуим с водещ Министерството на образованието и науката (МОН). В консорциума участват 12 партньори от шест държави (България, Чехия, Италия, Ирландия, Унгария и Гърция), съобщи пресцентърът на МОН.
Амбицията на проекта, финансиран по програмата „Еразъм+“, е да се създадат ресурси и да се проучат добри практики, които ще са в помощ на учителите в дигиталното образование на младите хора и формирането на цифрова култура. Сред целите на проекта е и организиране на обучения за професионална квалификация на педагозите как да използват технологиите в образованието.
„Темата за дигиталното благополучие е изключително важна, защото тя опира до преживяванията на учениците в дигиталния свят“, каза при започването на проекта Наталия Митева, съветник на министъра на образованието и науката. Тя подчерта, че дигиталните умения са важен компонент за това младите хора да бъдат успешни както в образованието, така и в бъдещата си реализация.
„Важно е те да могат да управляват своите преживявания и профили в интернет пространството, да имат сигурност в киберпространството, да могат да различават факти от мнения, да могат да осъществяват правилния баланс между време пред екраните и без екрани, за да са дигитално грамотни, но в същото време балансирани и здрави“, изтъкна Митева.
Сред партньорите в проекта са Министерството на културата и иновациите в Унгария, Националният педагогически институт в Чехия, Университетът в Патрас в Гърция, Университетът в Дъблин и други.
На днешното събитие, освен участниците в проекта, бяха представители на УНИЦЕФ, на технологични компании, които работят за развиване на дигитални умения на учители, фондации и експерти от гражданския сектор, училища и университети.