Започва безплатна ваксинация на момчета и момичета срещу HPV в новата Национална програма за превенция на ракови заболявания, свързани с човешкия папилома вирус (HPV) 2025-2030 г., обявиха от Министерство на здравеопазването (МЗ).
Тази година правото на безплатна ваксинация имат момичета на възраст между 10 и 15 ненавършени години, както и момчета на възраст от 10 до 14 ненавършени години. Ваксините ще се поставят от общопрактикуващи лекари, педиатри и акушер-гинеколози.
Ваксината се прилага в две дози. Момичета на възраст от 10 до 16 ненавършени години и момчета на възраст от 10 до 15 ненавършени години имат право на втора доза, която се поставя 6 до 12 месеца след първата, независимо дали е била извършена по програмата.
HPV е най-разпространеният причинител на сексуално предавани инфекции и може да предизвика появата на кожни брадавици, аногенитални образувания и папиломи в дихателните пътища. Освен това HPV е отговорен за 5% от всички онкологични заболявания при мъже и жени, включително рак на маточната шийка, вагината, пениса, ануса и гърлото, посочиха от МЗ.
Всяка година около 67 500 случая на рак, свързани с HPV, се диагностицират в Европейския съюз. Около 33 000 от тях са новодиагностицирани случаи на рак на маточната шийка, а 15 000 души умират от това заболяване. Ракът на маточната шийка е втората най-честа причина за смърт от рак при жени до 45 години в България.
Раковите заболявания, причинени от HPV, могат да бъдат предотвратени чрез ваксинация. Доказателствата от последните 20 години показват, че ваксините срещу HPV са безопасни и високо ефективни. При ваксинираните хора рискът от развитие на ракови заболявания, причинени от HPV, намалява с над 80%. В страни като Австралия, Канада, Дания и САЩ е установено значително намаление на случаите на рак на маточната шийка при ваксинирани, като в някои от тях (например Великобритания) заболяването е почти напълно ликвидирано.
Допълнителна информация можете да намерите на официалния сайт на Министерството на здравеопазването относно имунизациите в България – Плюс мен.
При представянето на националната програма през април беше посочено, че около 20-25% от случаите на рак на маточната шийка в България се откриват в третия или четвъртия стадий. Акушер-гинекологът проф. Илия Карагьозов отбеляза, че 60% от случаите се диагностицират в първи и втори стадий, а само 5% – в ранна фаза при предракови състояния. Докато тази статистика не бъде променена, борбата с болестта ще бъде трудна, затова е необходима сериозна подкрепа и за вторичната профилактика.