Два ключови политически въпроса са важни за разбиране на настоящата политическа ситуация:
1) Защо ИТН отказа да направи правителство с ГЕРБ и ДПС с първия мандат? Хипотезите са две и те не са взаимноизключващи се. Едната е, че не са се разбрали за министри и постове. Втората е, че президентът Радев има силно влияние в ИТН и ги е отказал да правят правителство. В подкрепа на втората е, че ИТН заеха и позиция срещу еврото (общо взето след провала на преговорите), която не бяха заявявали толкова ясно досега – водеха се про-европейска партия;
2) Защо Ахмед Доган провали съставяне на правителство на малцинството на ГЕРБ, за което Пеевски беше осигурил нужната подкрепа от „Величие“? Този въпрос е по-важен и не е толкова ясен. Една хипотеза е, че Доган вижда управление Пеевски-Борисов като проблематично за ДПС в дългосрочен план. Втора хипотеза е свързана с корпоративни разпри около 150-те милиона за Вълка и т.н. Трета, геополитическа, е че Доган се позиционира спрямо Русия и търси смекчаване на позицията на България за Украйна. Нещо подобно той намекна в писмото си до ДПС в края на миналата година, когато предложи и Джевдет Чакъров за съпредседател.
Отговорите на тези въпроси са важни, защото те определят и възможностите за мнозинства и управление в следващия парламент. Тези въпроси трябва да се задават на политиците, докато не се получи някакъв по-убедителен отговор.
При всяка една от хипотезите, обаче, става ясно, че управление Борисов-Пеевски вече ще бъде невъзможно или поне много трудно. Всъщност запазването на този тандем е основната причина за невъзможността за съставяне на редовни правителства.
Коментарът е публикуван във Фейсбук профила на автора. Заглавието е на редакцията на ДЕБАТИ.БГ.