Начало Свят Западни издания коментират резултатите от срещата между Макрон и Стармър

Западни издания коментират резултатите от срещата между Макрон и Стармър

39
Западни издания коментират резултатите от срещата между Макрон и Стармър

Британският премиер Киър Стармър определи споразумението за връщането на мигранти, които преминават Ламанша с малки лодки, като „революционно“, съобщава британският вестник „Гардиън“.

Съгласно сделката, мигрантите, които достигат Великобритания по този начин, ще бъдат връщани обратно във Франция. Целта на правителството е да намали значително броя на нелегалните преминавания.

Стармър и френският президент Еманюел Макрон обсъдиха детайлите на плана вчера в базата „Нортууд“ след тридневното посещение на Макрон в Обединеното кралство.

По новата схема „един влиза, един излиза“, британските власти ще задържат мигрантите, преминали нелегално, и ще ги изпращат обратно във Франция, а в замяна ще приемат хора, които търсят убежище във Франция и имат роднини в Обединеното кралство.

Тази инициатива все още няма конкретен обхват и срок, но е първото такова споразумение между двете нации. Освен това, за първи път британското правителство увеличава броя на безопасните пътища за мигранти, търсещи убежище, отбелязва изданието.

Макрон също изрази положителна позиция относно схемата, въпреки честата си критика към Брекзит за причините зад увеличеното количество мигранти, преминаващи незаконно през Ламанша.

Очаква се пилотният проект да стартира в близките седмици, според информация от британския премиер.

Мигрантите, преминаващи през Ламанша, ще преминат през биометрична идентификация в имиграционния център в Манстън и ще бъдат задържани там.

Лидерите се договориха и да засилят сътрудничеството по въпроса с ядрените си арсенали в отговор на евентуални заплахи, което Макрон нарече историческо, включващо съвместно действие при възможна атака в Европа, посочва „Гардиън“.

Макрон отново призова Стармър да признае Държавата Палестина, за което Франция настоява от известно време.

Лидерите непрекъснато се хвалят помежду си и открояват успехите в отношенията си от началото на мандата на Стармър, отбелязва „Гардиън“.

Франция и Великобритания подписаха „безпрецедентно“ споразумение за нелегалната имиграция, обяви френският вестник „Фигаро“.

Това споразумение беше основен приоритет за Лондон. Поради увеличаващия се брой незаконни преминавания, споразумението за имиграцията е належащо за британския премиер, който е под сериозен натиск, пише френското издание.

Договореностите между Великобритания и Франция по миграцията не решават основните причини за увеличеното преселение, заяви ръководителката на Международната организация по миграцията (МОМ), цитирана от „Файненшъл таймс“.

Генералната директорка на МОМ, Ейми Поуп, обясни, че по-строгите мерки от френската полиция срещу лодките в плитките води отразяват все по-честите „грубости“, наблюдавани по целия свят, макар и рядко в демократични държави с установена правна система.

„Проблемът не произлиза от Франция,“ подчерта тя, добавяйки: „Сътрудничеството между Великобритания и Франция е позитивен знак, но не решава същинските проблеми“.

Поуп подчерта, че значително повече би се постигнало чрез предоставяне на средства за целенасочена помощ на мигрантите, за да останат по-близо до страните си на произход, отколкото чрез строги полицейски мерки.

Франция и Великобритания „координират“ управлението на ядрените си арсенали с оглед на руския риск, съобщава в заглавие „Монд“.

Въпреки че сътрудничеството в отбраната между двете държави е било сложно, вчера те подписаха актуализация на Декларацията от Чекърс, която определя рамката за сътрудничество в тази област от 1995 г. насам, в базата „Нортууд“ близо до Лондон.

В декларацията от преди 30 години се казва: „Не можем да си представим ситуация, при която основните интереси на едната от двете страни […] могат да бъдат застрашени, без това да засегне и интересите на другата.“ Сега е добавено важно уточнение: „Франция и Великобритания са съгласни, че всяка заплаха за Европа изисква отговор от двете ни държави.“

Що се отнася до възпирането, неговата ефективност зависи до голяма степен от декларативни изявления, отбелязва „Монд“. Следователно, вчера двете страни публикуваха кратка декларация от пет параграфа, наречена „Декларация от Нортууд“, задаваща нов тон в сътрудничеството за ядрено възпиране, допълва „Монд“.