Начало Свят Заетостта сред имигрантите в ЕС регистрира рекорден максимум през 2024 г

Заетостта сред имигрантите в ЕС регистрира рекорден максимум през 2024 г

29
Заетостта сред имигрантите в ЕС регистрира рекорден максимум през 2024 г,

През 2024 г. заетостта на имигрантите в Европейския съюз достигна рекордно ниво, благодарение на увеличения брой мигранти от трети страни, работещи на територията на съюза. Въпреки това, неравенствата между половете продължават да съществуват, особено що се отнася до жените, родени извън ЕС. Тези данни са от нов доклад на берлинската фондация „Рокуул“ (Rockwool), предоставен на БТА.

Заетостта на мигрантите от страните в ЕС остава на същото ниво от предходната година – 74,9%, а за мигрантите от трети страни е нараснала до 65,3% през 2024 г., което е исторически максимум в сравнение с 64,6% през 2023 г. В Ирландия, заетостта на мигрантите от ЕС е увеличена леко от 81,1% до 81,4%, докато тя остава непроменена за мигрантите от трети страни – 74,9%.

„Нивото на заетост на мигрантите от страни извън ЕС все още е по-ниско от това на местното население, където показателят се е увеличил от 70,9% на 71,4%. Въпреки това, повечето имигранти работят“, коментира Томазо Фратини, съдиректор на Центъра за изследвания и анализ на миграцията (CReAM) в фондацията „Рокуул“ и професор в Миланския университет.

Разликата в заетостта между мигрантите от ЕС и тези от трети страни е намаляла леко през 2024 г. – от 10,5 до 9,6 процентни пункта, продължавайки дългосрочната тенденция на сближаване.

„Мигрантите от трети страни са напреднали на пазара на труда, но успехът им е неравномерен“, отбелязва Кристиан Дъстман, съдиректор в „Рокуул“ и преподавател в Лондонския университетски колеж. „По-голямата част от оставащата разлика се обяснява с по-ниските нива на заетост сред жените от трети страни. Интегрирането на тези жени в трудовия сектор би могло да бъде ефективен подход за справяне с недостига на работна сила в Европа“, добавя той.

През 2024 г. мъжете от страните извън ЕС имат ниво на заетост от 74,3%, което е почти равно на 75,3% за мъжете, родени в ЕС. В контекста на жените, родени извън ЕС, заетостта им е само 56,8%, което създава разлика между половете в заетостта от 17,5 процентни пункта, два пъти по-висока от разликата между местните (7,9 процентни пункта).

Докладът показва, че в почти всички държави от ЕС има тенденция, при която имигрантите превъзхождат местното население по отношение на заетостта, докато мигрантите от трети страни изостават, отчасти поради затруднения в интеграцията на жените на пазара на труда.

От 2010 до 2024 г., много страни от ЕС постигнаха значителен напредък в интегрирането на имигрантите в своите трудови пазари: Полша регистрира най-голямото увеличение в заетостта за мигранти от ЕС (+34,8 процентни пункта) и второто по големина за мигранти от трети страни (+23,7 пункта).

Малта, Ирландия и Дания също показват значителен ръст в заетостта на мигранти извън ЕС.

Гърция е единствената страна, където заетостта на мигрантите от ЕС е намаляла през този период.

Докладът констатира също, че в някои държави, като Полша, Чехия и Италия, мъжете имигранти от страни извън ЕС имат по-високи нива на заетост от местните мъже, което допълнително подчертава, че динамиката на половете играе по-голяма роля от произхода в контекста на интеграцията.

Тези заключения се основават на данни от Евростат и определят имигрантите като лица, родени в чужбина, на възраст между 15 и 64 години.

Още международни новини – четете тук