Нивото на заетост на имигрантите в Европейския съюз е достигнало рекордно високи нива през 2024 г., тласнато повече мигранти от трети страни, работещи на територията на съюза. Въпреки това постоянните неравенства между половете се запазват, особено по отношение на жените, родени извън ЕС. Това сочат констатациите от нов доклад, публикуван от берлинската фондация „Рокуул“ (Rockwool), изпратени до БТА.
Нивото на заетост на мигрантите от страни от ЕС остава непроменено спрямо предходната година – 74,9 на сто, докато нивото на заетост на имигрантите от страни извън ЕС се е покачило до 65,3 на сто през 2024 г. – исторически максимум в сравнение с 64,6 на сто през 2023 г. В Ирландия заетостта на мигрантите от ЕС се е увеличила незначително – от 81,1 на 81,4 на сто, докато за мигрантите от трети страни тя остава без промяна – 74,9 на сто.
„Нивото на заетост на мигрантите от страни извън ЕС е по-ниско от това на местното население, при което показателят е нараснал от 70,9 на сто до 71,4 на сто. По-голямата част от имигрантите обаче работят“, казва Томазо Фратини, съдиректор на Центъра за изследване и анализ на миграцията (CReAM) в берлинската фондация и професор в Миланския университет.
Разликата между нивата на заетост на мигрантите от страни от ЕС и извън ЕС е намаляла незначително през 2024 г. – от 10,5 до 9,6 процентни пункта, продължавайки дългосрочната тенденция на сближаване.
„Мигрантите от страни извън ЕС са постигнали напредък на пазара на труда, но той е неравномерен“, казва Кристиан Дъстман, съдиректор в „Рокуул“ и професор в Лондонския университетски колеж. „Голяма част от разликата, която все още е налице, се обяснява с по-ниските нива на заетост сред жените, идващи от трети страни. Включването на тези жени в работната сила би могло да бъде ефективен начин за справяне с недостига на европейските пазари на труда“, добавя той.
През 2024 г. мъжете от държави извън ЕС са имали ниво на заетост от 74,3 на сто, което почти съответства на 75,3 на сто сред мъже, родени в Евросъюза. За разлика от това равнището на заетост при жените, родени извън ЕС е само 56,8 на сто, което води до разлика в заетостта между половете от 17,5 процентни пункта или два пъти повече от разликата при заетостта при местните жители (7,9 процентни пункта).
Докладът показва, че в почти всички страни от ЕС има тенденция имигрантите да превъзхождат местните жители по отношение на заетостта, докато имигрантите от страни извън ЕС изостават – до голяма степен поради по-слабата интеграция на жените на пазара на труда.
Между 2010 и 2024 г. много страни от ЕС са постигнали значителен напредък в интегрирането на имигрантите в своите пазари на труда: Полша регистрира най-голямото увеличение на заетостта за мигранти от ЕС (+34,8 процентни пункта) и второто най-високо за мигранти извън ЕС (+23,7 пункта).
Малта, Ирландия и Дания също отбелязват значителен ръст в заетостта на мигранти извън ЕС.
Гърция е единствената страна, в която заетостта на мигранти от ЕС е намаляла през периода.
Докладът установява също, че в няколко страни, включително Полша, Чехия и Италия, мъжете имигранти от страни извън ЕС имат по-високи нива на заетост от местните мъже, което допълнително подчертава, че динамиката на половете, а не толкова произходът е от основно значение за разбирането на моделите на интеграция.
Тези констатации се основават на данни на Евростат и определят имигрантите като лица, родени в чужбина, на възраст от 15 до 64 години.