Начало Водещи Заводът за боклук в София отчете 195% повече приходи. Може ли да...

Заводът за боклук в София отчете 195% повече приходи. Може ли да има криза със сметоизвозването?

14
Заводът за боклук в София отчете 195% повече приходи. Може ли да има криза със сметоизвозването?

Темата с боклука на София се превърна отново в основен инструмент за политическо надмощие в Столичния общински съвет. Атаките към столичния кмет Васил Терзиев идват от ГЕРБ-СДС, според които заводът не работи ефективно и скоро може да се очаква сериозна криза с боклука. Нещо, за което предупреди новата власт на София, след като пое управлението. Тогава бяха разкрити поредица от пропуски и нарушения, които бяха дадени на прокуратурата, но до днес няма яснота за това дали държавното обвинение е предприело действия.

Нови обвинения 

Има основания лицензът на завода за отпадъци на Столичната община да бъде с отнет и той да затвори, заявиха на брифинг в общината от групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет (СОС) съветниците Ваня Тагарева, Анна Стойкова, Лорита Радева и Антон Хекимян.

Според тях става въпрос за документална и финансова измама в особено големи размери. В завода за отпадъци са преправени количествата на депонираните отпадъци, които постъпват на депо „Садината“, заяви Ваня Тагарева. Тя допълни, че „само за една година новото ръководство на Столичната община превърна най-модерния завод, който изградихме, в сметище“, пише БТА.

Съгласно комплексно разрешително – документ на база на който се дава право заводът да депонира отпадък, законовата норма е депониране на 146 хил.тона годишно, като от януари до ноември са депонирани 157 718 тона отпадъци, посочи Тагарева.

12 хил. лв. взимал шефът на завода за боклук в София, а отпадъците застрашават да затрупат столицата

С документалната измама са докарали числата до 129 000 тона, посочи общинският съветник. По думите ѝ са преправени данните от месечните справки, които постъпват към РИОСВ, като е направена корекция на числата, така че да се отговори на законовата норма.

Тагарева поясни, че всеки депониран отпадък се заплаща към държавата, т.нар. отчисления. Към момента следва да се заплатят 10 млн. лв. към държавата, но с преправянето на данните ще бъдат платени 7 млн. лв., толкова, колкото и в настоящата план-сметка са планирани.

Тагарева призова прокуратурата да влезе на проверка в завода за отпадъци.

Общинският съветник каза още, че месеци наред общинските съветници от групата на ГЕРБ-СДС не се допускат в завода за отпадъци, защото вътре се случват престъпления.

Данните, с които от ГЕРБ-СДС разполагат, ежемесечно са изпращани от зам.-кмета по екология Надежда Бобчева и Николай Савов към РИОСВ. Вчера, с писмото разписано от Бобчева, в приложение заедно с писмото, виждаме преправената таблица с количества, каза Тагарева. Тя подчерта, че документите са официални, постъпили са в РИОСВ и са налични в деловодната система на Столична община.

Бившият тв водещ Антон Хекимян заяви на брифинга, че данните са изключително скандални, защото става въпрос за преправяне на информация и документни измами.

„Този завод е една куха кутия, през която боклукът преминава и бива депониран“, заяви Хекимян. Според него става въпрос за „голяма схема от страна на Николай Савов и Васил Терзиев“. Опитват се да прикрият суми, които дължат на държавата – близо 3 млн. лв. Опитват се и да прикрият информация, която може да доведе до отнемане на лиценза на завода, добави Антон Хекимян.

От групата на ГЕРБ-СДС съобщиха още на брифинга, че няма да подкрепят план-сметката за чистотата, предложена от ръководството на Столичната община за 2025 година.

Твърденията бяха опровергани

73 569,82 тона по-малко са отишли на депо през 2024 година в сравнение с 2023 година. Това стана ясно от отговор на Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СТПО) във връзка с обвинения от общински съветници от ГЕРБ, че депото е пред „екологична катастрофа“.

Една година управление: Какво успя да свърши столичният кмет Васил Терзиев

„С гръмки фрази и опити за всяване на паника днес общински съветници от ГЕРБ се опитаха да отклонят вниманието от важните теми в План сметката на София, като за пореден път насочиха безпочвени обвинения към новото ръководство на Столичното предприятие за третиране на отпадъци. Преди броени дни заводът за отпадъци отчете значително подобрение на резултатите си и днес отново е под атака“, пише на страницата на СПТО.

В позицията им пише, че през цялата година екипът на СПТО работи за повишаване на качеството на услугата по третиране на отпадъците така, че да бъдат пласирани, колкото е възможно повече – за рециклиране и реализиране на РДФ; и колкото е възможно по-малко – за директно депониране.

Проведени бяха тестове, които доказаха, че качеството отговаря на условията на потенциалните контрагенти. След това бяха проведени обществени поръчки и впоследствие сключени договори по 8 обособени позиции. През цялата година новото ръководство на СПТО не е позволило да бъде депониран или оползотворен отпадък, който не е третиран.

Управляваното от Столичната община предприятие отчете значително увеличение на приходите за пласиране на рециклируеми материали – те са се увеличили със 195%, което е от 496 777 лева през 2023 година до 1 464 000 през 2024 година.

От СПТО уточняват, че през 2023 година директно на депо са отишли почти 92 000 тона (13 934 курса) необработен битов отпадък. Това е довело до съществено запълване на трета клетка на ДНО „Садината“, което беше установено от проведено обследване.

Наследството

Всичко изхвърлено в металните контейнери за боклук в София отива на място, построено за над 345 млн. лв. при управлението на ГЕРБ.

След като Столичното предприятие за третиране на отпадъци беше поето от новата власт бяха изкарани документи, от които става ясно, че дружеството не функционира по план.

В началото на януари Столичната община (СО) съобщи, че има потенциален риск градът да преживее криза с боклука в следващите 3 години, припомня в свой материал „Свободна Европа“.

Според кмета Васил Терзиев предприятието „крещи от безстопанственост“, това е констатирано и в одитен доклад, който откри опасност от прекъсване на работата на завода.

Доклад, който „крещи“ от нарушения: Терзиев дава завода за отпадъци на прокуратурата

Докладът е в прокуратурата, но към момента не е ясно какъв е резултатът от проверката на държавното обвинение.

Според новия директор на завода Николай Савов техниката не е поддържана и голяма част от боклука не се оползотворява, каквато е целта на скъпото съоръжение. Вместо това се трупа в депото на предприятието. И то може да се препълни преждевременно.

Практически депото се е превърнало в новото сметище на София“, каза през януари пред Свободна Европа Симеон Ставрев, общински съветник от „Демократична България“.

Бившият директор на завода Фридрих Катцер и общинската съветничка от ГЕРБ Лорита Радева тогава отхвърлиха обвиненията и отрекоха, че София е заплашена от криза.

За нуждата от завод за преработка на отпадъци се говори от началото на новия век.

Тогава боклукът в столицата се изхвърля на сметището в Суходол. С годините капацитетът му се изчерпва, жителите на столичния квартал започват да протестират, следва криза.

Така построяването на завод за отпадъци става една от основните цели на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов по време на кметуването му в София между 2005 и 2009 г. През 2008 г. вече има решение да бъде построен такъв край с. Яна. Той струва общо 345 млн. лв., от които 84% са европейски средства.