Жътвата в Бургаския регион вече е на финалната права. Според Александър Сотиров, председател на местния клон на Българската национална асоциация на зърнопроизводителите, добивите тази година варират от средни до ниски. Основната причина за това е дългият период на засушаване и недостатъчната напоителна инфраструктура. В райони, където е имало слани, фермерите в момента събират около 200 до 300 килограма пшеница на декар, а при рапицата добивите са близо 200 килограма на декар, поясни Сотиров.
„През тази година преминахме през много сухи месеци. Дъждът спря още през средата на май, което оказа сериозен отрицателен ефект на пролетните култури, които сега берем. Такова засушаване не е наблюдавано от години и това предполага неуспешна реколта“, добави Александър Сотиров.
Той също така коментира, че площите, засегнати от пожари през годината, вероятно ще бъдат по-големи в сравнение с предходни години, но в момента няма обобщени данни по темата, уточни той.
Перспективите за реколтата от слънчоглед не изглеждат добри
Сухите и горещи месеци през юни и юли предвещават ниски добиви на слънчоглед в Бургас. Александър Сотиров прогнозира, че те ще достигнат едва 70 – 80 килограма на декар. „Възможно е на някои места да се отчетат по-високи добиви, но общата ситуация с реколтата от слънчоглед е неблагоприятна. Не можем да си спомним за толкова горещо и сухо време“, добави той.
Според него, в отговор на климатичните промени, включващи продължителни сухи периоди, много фермери, които традиционно отглеждат слънчоглед в Бургаско, вероятно ще сменят културата си.
Що се отнася до напоителните системи, той заяви: „За съжаление в Бургаския район нямаме необходимата инфраструктура за ефективно напояване – разполагаме с недостатъчно водоеми и през последните години сме изправени пред сериозен недостиг на дъжд. Качественото напояване изисква време и усилия както от сектора, така и от правителството. В условия на воден недостиг обаче сме в безизходица.“