Начало България Жители и гости на Петрич се включиха в нощна обиколка на античен...

Жители и гости на Петрич се включиха в нощна обиколка на античен град Хераклея Синтика

49
Жители и гости на Петрич се включиха в нощна обиколка на античен град Хераклея Синтика

Жители и гости на Петрич се включиха в нощна обиколка на античен град Хераклея Синтика. Инициативата предизвика голям интерес. Тя е част от проявите, които Историческият музей в Петрич реализира в рамките на Нощта на музеите. Професор доктор Людмил Вагалински, ръководител на разкопките на античния град, разказа на посетителите интересни факти, свързани с обекта и представи информация за сградите, които са реставрирани. Посетителите разгледаха гражданската базилика и светилището на Немезида. Обектът Хераклея Синтика е обновен по проект „Реставрация, консервация и социализация на Хераклея Синтика“. В първия етап на проекта в археологическия обект са изградени достъпна туристическа инфраструктура, паркинг, нов посетителски център.

Очаква се реализирането на втора фаза на мащабната реставрация на античния град. Тя ще започне тази година с подготвителни дейности и ще продължи през следващата 2026 година. Обектът античен град Хераклея Синтика започва своето ново начало преди една година. Официалното откриване беше на 16 май 2024 година със символично прерязване на лентата на реставрирания археологически обект от кмета на Петрич Димитър Бръчков, председателя на Общинския съвет в Петрич инженер Светла Данаилова и управителят на фирмата изпълнител. 

Проявите, които Исторически музей – Петрич реализира в рамките на Нощта на музеите, започнаха вчера с местни народни песни и танци на Фолклорна формация „Хераклея“ и Танцов състав „Гергьовче“ при Общински детски комплекс-Петрич. Беше открита изложбата „Богове и светилища в Хераклея Синтика“, в рамките на която посетителите имаха възможност да видят за първи път оброчните плочи на крилатата богиня на справедливото възмездие Немезида, оброчната плоча на Тракийския конник, а също и статуетка на бог Херакъл. Всички находки са намерени по време на редовните археологически разкопки в античен град Хераклея Синтика. 

Посетителите на музея разгледаха и изложбата „Тъкачество“, която представя черги и килими, дарени на музея. В рамките на изложбата „Памет за всекидневие. Историята в петричките вестници“ бяха подредени издания от петричкия печат. На 30 юни 1985 година излиза от печат първият брой на вестник „Петричко дело“, който се издава редовно до края на 1995 година. Вестникът отразява важни събития, свързани с живота в града. Публикува се информация за бележити личности, за черкви, за училища, за важни събития от живота на хората, като например пожарът на черквата „Света Богородица“, разказаха от петричкия музей. 

В Нощта на музея в Петрич беше представен камерен концерт „Ноти летят в музея“, с участието на възпитаниците на Народно читалище „Братя Миладинови“ с ръководители Светла Гочева и Светослав Лобошки. Излъчи се и художествено-документалния филм на Исторически музей – Петрич „Искра от миналото“. Филмът е посветен на 150 години от откриването на първото българско светско училище в Петрич.

За първи път Историческият музей в Петрич връчи номинации „Приятели на музея“ за принос и подкрепа към дейността на музея. Тази година благодарствени грамоти бяха връчени на БТА Петрич, „Нет Плюс“ Петрич –  за медийна подкрепа и популяризиране дейността на музея, на Първо Основно училище „Кочо Мавродиев“, Иновативна Професионална гимназия по икономика и туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“, Профилирана гимназия „Пейо Яворов“, Средно училище „Никола Вапцаров“, Фолклорна формация „Хераклея“, Танцов състав„Гергьовче“, Народно читалище „Братя Миладинови-1914“ за активното им творческо участие в събитията на музея. 

За научен принос и методическа подкрепа бяха удостоени д-р Китан Китанов, проф. Людмил Вагалински, проф.Николай Ненов. Грамоти ще получат и дарителите, които през годините са допринесли за създаването и представянето на културното наследство на региона и благодарение на които се оформя голяма част от фонда на Исторически музей – Петрич.