Начало Водещи Ето какво е качеството на водата по Южното Черноморие

Ето какво е качеството на водата по Южното Черноморие

64
Черно море, българия
Снимката е илюстративна

Качеството на водите за къпане по Южното Черноморие е добро, за момента няма отклонения. Това каза Елица Карагьозова, главен експерт от отдел „Профилактика на болестите и промоция на здравето“ към Регионална здравна инспекция (РЗИ) в Бургас.

Към момента взетите проби от водите по Южното Черноморие са 309, посочи Карагьозова. Предстои до края на летния сезон да се направят още 200. Взети са 10 проби за салмонела, като всички са отрицателни, допълни главният експерт. По думите ѝ проби за салмонела се вземат само през август месец от места, където е възможно попадане на замърсени води в тези за къпане. Обикновено това са места, където реките се заустват в морето, уточни тя.

Регистрираните плажове са 93, а 49 са зоните за къпане, отбеляза Карагьозова. Пробовземането се извършва на всеки 14 дни, или два-три пъти месечно, от 49-те зони от гр. Обзор до с. Синеморец. Анализите по микробиологични показатели за наличие на чревни ентерококи и ешерихия коли се провеждат в периода от май до края на септември всяка година, каза главният експерт.

Последната проба ще бъде взета на 24 септември при добри климатични условия за плажуване и къпане, и при температура на въздуха над 20 градуса, поясни Карагьозова.

Възможно е в зоните за къпане, разположени в близост до устия на реки, да има негативно влияние на качеството на морската вода поради големите количества вливащи се води на съответната река, каза експертът. Дъждовете също оказват негативно влияние, тъй като водят до замътване и водорасли, но това в никакъв случай не представлява опасност за човешкото здраве и не влияе на микробиологията, увери Карагьозова. Реките преминават основно през земеделски земи и при дъждове водите се насищат с органични материи и химични елементи, които допълнително могат да влошат качеството на морската вода, каза тя. Да се избягва къпането в зони, където се забелязва замътване и голямо количество водорасли, препоръча главният експерт.

По думите на Карагьозова има подаден сигнал от летовници за водите на река Хаджийска. „Взети са проби на място. Резултатите показват, че реката е преодолява образуваната пясъчна коса и се влива в морето. Въпреки това, от РЗИ-Бургас препоръчват да се избягва къпането във води, намиращи се в близост до устието на река Хаджийска, каза тя.

Има изготвен график за мониторинг на водите за къпане, който е публикуван на сайта на РЗИ и който строго се спазва, посочи Карагьозова. Публикувана е и категория на водите за къпане по години, която проследява качеството от 2009 г. до 2023 г. До началото на 2025 г. ще бъде подновен с данните за 2024 г., а в края на тази година ще бъде публикуван обобщеният регионален доклад за качеството на морските води за 2024 г., посочи експертът.