Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви вчера въвеждането на 30 на сто мита върху внос от Европейския съюз от 1 август. Съобщението бе последвано от реакции на редица европейски лидери, които призоваха за единен и твърд отговор, но и за съсредоточаване върху възможността за допълнителни преговори със Вашингтон.
Председателят на Европейския съвет Антонио Коща определи тарифите като „данъци, които подхранват инфлацията, създават несигурност и възпрепятстват икономическия растеж“. Той подчерта, че „ЕС остава твърд, единен и готов да защитава интересите си“, като същевременно изрази подкрепа за постигане на „справедливо споразумение със САЩ“.
По думите му, ЕС продължава да подкрепя усилията за постигане на справедливо споразумение със САЩ и ще работи за изграждането на силни търговски партньорства по света.
„Свободната и справедлива търговия води до просперитет, създава работни места и укрепва веригите на доставки“, допълни Коща, който председателства срещите на лидерите от ЕС.
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предупреди, че Европейският съюз ще предприеме всички необходими стъпки за защита на своите интереси, включително въвеждането на пропорционални ответни мерки, ако Съединените щати наложат 30-процентни мита върху износа от ЕС, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Фон дер Лайен подчерта, че подобни мита биха нарушили ключови трансатлантически вериги на доставки, които са от съществено значение за промишлеността и икономическата стабилност от двете страни на Атлантическия океан. Според нея подобно едностранно действие би нанесло вреда както на европейските, така и на американските предприятия и потребители.
Въпреки това председателят на ЕК заяви, че Европейският съюз последователно е отдавал приоритет на преговорите със САЩ и остава ангажиран с дипломатическия диалог. Тя допълни, че ЕС е готов да продължи да работи за постигането на споразумение до 1 август, когато се очаква Вашингтон новите мита да влязат в сила.
Фон дер Лайен заяви още, че малко икономики в света могат да се сравнят с Европейския съюз по ниво на отвореност и придържане към справедливи търговски практики. Тя призова за деескалация и подчерта важността на поддържането на балансирани и предвидими търговски отношения между стратегически партньори.
Френският президент Еманюел Макрон заяви, че Европейският съюз трябва да ускори подготовката на ответни мерки, включително инструменти за противодействие на принудата, след като САЩ заплашиха с мита от 30% върху вноса на стоки от ЕС.
„Повече от всякога Комисията трябва да демонстрира решимостта на съюза да защитава решително европейските интереси“, написа Макрон в „Екс“.
Инструментът на ЕС срещу принудата (ACI) позволява на блока да отвърне на трети страни, които оказват икономически натиск върху страните членки на ЕС да променят политиките си и предлага широк обхват от мерки, посочва Ройтерс. Той позволява на ЕС да ограничи достъпа до търгове за обществени поръчки за компании от трети страни и да предприема действия, засягащи търговията с услуги или инвестициите.
Премиерът на Нидерландия Дик Схоф определи решението на САЩ да наложат 30 на сто мита върху европейски стоки от 1 август като „обезпокоително“, заявявайки, че „това не е правилният път напред“, предаде Ройтерс.
В изявление, публикувано в платформата „Екс“ (X), той заяви, че „Европейската комисия може да разчита на пълната ни подкрепа“.
Като Европейски съюз трябва да останем обединени и решителни в преследването на решение с САЩ, което е взаимно изгодно, допълни Схоф.
Министърът на външните работи и търговията на Ирландия Саймън Харис също призова към сдържаност, заявявайки, че „няма необходимост от ескалация или допълнително увеличаване на митата“. По думите му ЕС ще остане „единен и фокусиран“, докато преговорите продължават.
Италианското правителство изрази пълна подкрепа за усилията на Европейската комисия и подчерта, че е „ключово вниманието да остане върху преговорите“, тъй като „допълнителна поляризация би затруднила постигането на сделка“. Рим изрази увереност, че е възможно да се постигне „справедливо споразумение“ със САЩ.
В позиция на германската индустрия се посочва, че митата от 30 на сто водят до по-високи разходи и излагат на риск работни места. Обявлението на президента Тръмп е сигнал за тревога за индустрията от двете страни на Атлантическия океан, заяви Волфганг Нидермах, висш представител на германската индустриална организация Федерация на германските индустрии (BDI), в официално изявление.
Той предупреди, че търговски конфликт между два толкова тясно свързани икономически блока като ЕС и САЩ е вреден за икономическото възстановяване, иновациите и доверието в международното сътрудничество. По думите му, „митата като средство за политически натиск водят до по-високи разходи, излагат на риск работни места и подкопават международната конкурентоспособност – както в Европа, така и в САЩ“.
„Федерация на германските индустрии апелира към правителство на страната, Европейската комисия и администрация на президента Тръмп да намерят решения възможно най-скоро чрез обективен диалог и да избегнат ескалация“, се посочва още в позицията на Волфганг Нидермах.