Европейският съюз може скоро да прекрати наложените на Сирия санкции, свързани с енергетиката и транспорта. Евентуално облекчение на ограниченията върху финансовите трансакции обаче все още не е договорено, съобщи Ройтерс, позовавайки се на трима запознати с въпроса представители на ЕС и документ, до който агенцията е получила достъп.
Външните министри на страните от ЕС ще обсъдят въпроса по време на среща в Брюксел, насрочена за утре, 27 януари.
По-рано през седмицата върховният представител по въпросите на външните работи и политиката за сигурност на ЕС Кая Калас каза пред Ройтерс, че се надява на срещата да бъде постигнато политическо споразумение за облекчаване на санкциите срещу Сирия.
Подходът на ЕС към Дамаск започна да се променя, след като президентът на Сирия Башар Асад беше свален от поста през декември от сирийските бунтовници, водени от ислямистката бунтовническа групировка „Хаят Тахрир аш Шам“, която ООН определя като терористична организация.
През 2016 г. „Хаят Тахрир аш Шам“ прекъсна връзките си с джихадистката групировка „Ал Кайда“, а след като пое властта в Сирия в края на миналата година, заяви, че ще участва в политически процес, в който всички сирийци ще имат право на глас.
Длъжностните лица на ЕС са обяснили пред Ройтерс, че смятат, че транспорта е ключов за подпомагане на летищата в Сирия, за да бъде изцяло възобновена дейността им, което от своя страна може да улесни връщането на сирийските бежанци в родината им. Енергетиката също се разглежда като ключова за подобряване на условията на живот в Сирия, за да се стабилизира страната и да се насърчат сирийците да се завърнат в нея.
Според документа на ЕС, с който агенцията се е запознала, представителите на 27-те членки на ЕС препоръчват предприемане на бързи действия за преустановяване на ограниченията „в сектори, необходими за икономическа стабилизация и стартиране на икономическо възстановяване на Сирия, като тези по отношение на енергетиката и транспорта“.
Длъжностните лица, които са част от група, преговаряща по въпросите на външнополитическите позиции на ЕС и по въпроси, свързани с Близкия изток и Северна Африка, също препоръчват „оценка на възможностите за повторно отваряне на банковите и инвестиционни отношения със Сирия“, посочва Ройтерс.
„Облекчаването на ограничителните мерки на ЕС ще бъде въведено поетапно, а самият процес е обратим, като редовно се оценява дали условията в Сирия позволяват по-нататъшна отмяна“ на санкции, обясняват представителите на Евросъюза, посочвайки необходимостта от зачитане на основните свободи и приобщаващ преход в Сирия.
Документът, с който Ройтерс се е запознала, представлява компромис между страните от ЕС. Някои от тях настояват за бързо преустановяване на санкциите, докато други предпочитат по-внимателен и постепенен подход, за да се гарантира, че Европа ще запази влиянието си.
Според документа редица санкции ще останат в сила, включително мерки, свързани с режима на Асад, незаконната търговия с наркотици и търговията с оръжие.