Европейската комисия представи днес план за подобряване на сигурността в Черно море, който включва задълбочаване на взаимодействието с Турция, Украйна, Молдова, Грузия, Армения и Азербайджан. Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас уточни на пресконференция при представянето на предложението, че в случая се предвижда взаимодействие с НАТО.
Планът включва мерки в областта на сигурността, икономическото развитие и гражданската защита. Една от предвидените мерки е обособяване на Черноморски център по сигурността, свързан със защитата на морската инфраструктура и корабоплаването. По думите на Калас държавите от ЕС трябва да определят къде ще бъде разположен центърът и да предвидят необходимото финансиране. Калас уточни, че центърът ще може да следи за спазването на прекратяването на огъня в Украйна, когато бъде постигнато необходимото споразумение и в сътрудничество с НАТО.
Предвижда се също развитие на транспортните коридори и свързаността на енергийните мрежи между на ЕС и страните от Централна Азия. Новите мерки ще обхванат опазването на околната среда и овладяването на последиците за природата от войната в Украйна.
Предвижда се доразвиване на тристранната инициатива за разминиране на Черно море на България, Румъния и Турция, като ЕС ще оцени възможностите за по-нататъшни дейности в дългосрочен план.
Калас отчете, че планът включва средства за борба с хибридните заплахи. По нейните думи се предвижда да бъде изяснена собствеността на ключова морска инфраструктура, включително собствеността на пристанищата, защото това е свързано с възможностите за развитие на военната мобилност.
Черно море е особено уязвимо към бедствия, предизвикани от човека или природата, отчита ЕК. Комисията предлага да обвърже стратегията за развитие на региона с процеса на присъединяване към ЕС за държавите, които се стремят да станат част от Общността. Развитието на региона е важно за ЕС и в световен мащаб, но бе засегнато от войната на Русия в Украйна и това налага съвместен отговор. Войната понижи равнището на регионалната и световната сигурност до най-ниската точка след Студената война, допълва ЕК.
Ролята и отговорността на ЕС в Черноморския регион се увеличават, особено с очакваното започване на присъединителни преговори с Украйна, Молдова, както и с Грузия, ако страната се върне на пътя към ЕС. Задълбочаването на отношенията с Армения и Азербайджан чрез сътрудничество в стратегически области е важна цел за ЕС, отбелязва комисията.
ЕК пояснява, че стратегическият подход към Черноморския регион е част от политически инициативи, съобразени с по-широката нова геополитическа динамика, включително стратегиите за готовност, за вътрешна сигурност, за превъоръжаване, за защита на инфраструктурата.
Източник: БТА