Европейската комисия обяви, че е приключила преговорите с Киев относно обновеното Споразумение за задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия (DCFTA) с Украйна, потвърди ДПА.
Основната цел на това споразумение е постепенното интегриране на Украйна в единния пазар на Европейския съюз, заяви днес ЕК.
Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия, акцентира на факта, че споразумението цели не само да поддържа търговията със селскостопански стоки, а също така да изрази подкрепа за Украйна след нападенията на Русия.
ЕК информира, че ЕС ще се възползва от по-ниски мита или пълно освобождаване от тях за внос.
Украйна ще има право да изнася „поне същите обеми, каквито е изнасяла в предходни години“ за редица продукти. Освен това страната ще е длъжна да приема постепенно стандартите на ЕС, свързани с животновъдството и употребата на пестициди.
Двете страни се споразумяха за конкретни квоти за безмитен внос и износ или при привилегировани условия.
След като Русия започна широкомащабно нападение в Украйна, фермери от източна Европа започнаха да се оплакват от евтин внос от Украйна, който виждаха като неправомерна конкуренция. Около 100 дни след началото на конфликта през февруари 2022 г., ЕС освободи вноса на украински стоки от мита.
Селскостопанският сектор на Украйна е доста значим, като представлява над 7% от брутния вътрешен продукт през 2023 г., докато в Германия този дял е под 1%.
Особено строги ще бъдат правилата за износ на стоки като пшеница, царевица, захар, мед, птиче месо и яйца от Украйна. В отговор на притесненията на фермерите, ЕС затегна изискванията за внос на тези стоки през миналата година.
Държавите членки на ЕС и Европейският парламент ще бъдат информирани за подробностите на споразумението, след което ЕК ще предложи официално решение за одобрение на държавите членки.
Споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна, което обхваща и темата за задълбочената зона за свободна търговия, беше подписано между 2007 и 2011 г. и официално потвърдено на 21 март и 27 юни 2014 г.
„Изграждаме основите на устойчивост и икономическа солидарност в отговор на неправомерната агресия на Русия. В същото време защитаваме интересите на нашите фермери. Украйна е част от семейството на ЕС. Ние оставаме ангажирани в пътя на взаимно развитие и стабилност, водещи към пълната интеграция на Украйна в ЕС“, написа Урсула фон дер Лайен, председател на ЕК, на сайта на Комисията.
„Това споразумение, което е балансирано, справедливо и реалистично, отваря нова глава в динамичните търговски отношения между ЕС и Украйна. Търговският обем достигна около 67 милиарда евро през 2024 г., генерирайки търговски излишък от 18 милиарда евро за ЕС. Политически изпраща силен сигнал за непоколебима подкрепа на Украйна, която защитава своя суверенитет и демократично бъдеще. В същото време защитава интересите на европейските фермери и осигурява стабилност и предвидимост в тези несигурни времена“, каза Марош Шефчович, комисар по търговия и икономическа сигурност.
„При преговорите за новото търговско споразумение с Украйна, нашите цели бяха ясни – да запазим отношенията с Украйна, да синхронизираме производствените си стандарти с оглед на бъдещото ѝ присъединяване към ЕС и да наложим ефективен защитен механизъм за чувствителните ни сектори. Този баланс, който постигнахме, създава стабилна и предвидима среда за развитие на нашите привилегировани търговски отношения, имайки предвид притесненията на нашите чувствителни аграрни сектори“, отбеляза Кристоф Хансен, европейският комисар по земеделие и храни.