РИОСВ – София, отговорна за случая с планинските чинки в района на Копривщица, е информирала сектора за престъпления против околната среда и дивата природа в ГДНП с искане за проверка за предполагаемото престъпление. По-рано днес спасителният център на „Зелени Балкани“ съобщи, че броят на откритите мъртви и ранени птици е увеличен. Планинската чинка е закрилян вид, регистриран в Приложение № 3 на Закона за биологичното разнообразие, обясниха от МОСВ.
Улавянето или убиването на животни от приложение № 3 е забранено, включително използването на всякакви средства и методи. Преследването и притесняването на тези животни са недопустими, особено по време на размножаване, отглеждане на малките, през зимуване и миграция, както и унищожаването на яйца. Охраната на местата за размножаване и отдих е препоръчителна, за да се предотвратят други нарушения, напомниха от екоминистерството.
През 2024 г. са регистрирани 1534 екземпляра от вида планинска чинка. Въпреки че данните може да не са пълни и представителни, от МОСВ подчертаха, че загиналите птици са в значително високи числа.
Планинската чинка не се размножава в България, а само зимува. Ятата се събират на големи групи в градове по време на зимуване, където има подходяща храна, като например семена от ясен. Пийните птици могат да бъдат дезориентирани от шумни и светлинни дразнители през нощта, което може да доведе до смърт или нараняване, поясниха от МОСВ. Без такива смущения, птиците биха останали на местата си, увериха от министерството.
Фойерверките, шумът и светлинното замърсяване представляват сериозна заплаха за българските птици. Усилията за минимизиране на емисиите и забраната за използване на фойерверки в орнитологично значимите области са от съществено значение за опазването на птиците, подчертаха от министерството.
Кметът на Копривщица Мария Тороманова потвърди, че птиците не са загинали от фойерверките по време на новогодишната нощ. Намерените мъртви птици са били отдалечени от града, където не са били изстрелени фойерверки.