„Всеки медицински специалист трябва да бъде в крак с най-добрите методи за лечение на пациентите си. Затова е необходимо постоянно да търси нови знания и да се развива“, заяви японският хирург Горо Хонда, експерт в чернодробната, панкреатичната и минимално инвазивната стомашно-чревна хирургия, в интервю за БТА.
Той участва в 20-ата Международна конференция на Българската асоциация на хирурзите, гастроентеролозите и онколозите (БАХГО), която беше посветена на „Горещи теми в хирургичната онкология и гастроентерология“. Събитието се проведе от 8 до 10 май в Националния дворец на културата.
Господин Хонда, посещавате ли България за първи път?
„Да, това е първото ми посещение в България. Преди да дойда, не знаех много за страната, но първоначалните ми впечатления са много положителни.“
Как оценявате медицинската практика в България, особено във вашата специалност?
„За съжаление, повечето участници в конференцията бяха от различни страни и нямах много възможности да разговарям с български специалисти. Въпреки това, впечатленията ми от тренировъчния център в Пловдивския медицински университет бяха изключително позитивни. Апаратурата, дори и вносна от Америка, се използва отлично за обучението на хирурзи тук.“
Какво мислите за включването на новите технологии, като роботика и изкуствен интелект, в обучението на нови хирурзи?
„По принцип съм скептично настроен относно роботите в хирургията. Те изискват значителни финансови средства и макар че изкуственият интелект може да помогне при диагностика, той не може да замени човешкия опит. Нашите пациенти са хора, и лекарят трябва да знае как да се отнесе най-добре към лечението на пациентите. Затова е важно да продължава да се обучава и развива.“
Технологиите напредват и в бъдеще ще виждаме все повече операции, извършвани с роботизирана помощ. Това е изключително интересно за хирурзите, обучени да работят с такива системи.
Какво ще представите на конференцията?
„Темата на моята презентация ще се фокусира върху анатомията на черния дроб и как хирурзите могат да извършат интервенции в него. Черният дроб може да изглежда просто като парче месо, но има сложна и уникална анатомия, която хирурзите трябва да познават, за да могат да операт успешно.“