Начало Свят Европейски нюзрум: Прилагането на правилата е ключът в борбата с дезинформацията, казва...

Европейски нюзрум: Прилагането на правилата е ключът в борбата с дезинформацията, казва председателят на Европейския икономически и социален комитет

34
Европейски нюзрум: Прилагането на правилата е ключът в борбата с дезинформацията, казва председателят на Европейския икономически и социален комитет

Оливер Рьопке, лидер на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК), изразява загриженост относно рисковете от дезинформация и изкуствен интелект (ИИ) за демократичните системи и гражданското общество в Европейския съюз. В интервю за Европейския нюзрум (ЕНР), платформа, която обединява 23 информационни агенции в Европа, включително БТА, той подчертава спешната необходимост от регулации като Закона за цифровите услуги (DSA) и Закона за ИИ, с цел защита на демократичните принципи и отговорния подход към технологиите.

Рьопке подчертава, че както чуждестранни субекти, така и местни организации, представляват реална заплаха за демокрацията, разпространявайки дезинформация. „Имаме доказателства, че те разпространяват координирана дезинформация в нашите държави и в ЕС, често в сътрудничество с местни играчи“, добавя той.

Той допълва, че тези кампании често целят уязвими групи, като малцинства и жени, подкопавайки доверието в институциите и демократичните стойности. Дезинформацията в тези случаи е свързана с атаки срещу „сексуални малцинства или например срещу роми“, уточнява Рьопке.

„В условията на днешните предизвикателства, смятам, че е по-важно от всякога да защитаваме нашите демократични ценности и да подкрепяме основните принципи“, изказва се председателят на ЕИСК.

ЕИСК е инициатор на кампании като „Гражданите могат да победят дезинформацията“, с цел укрепване на гражданското общество и борба с вредните практики.

Рьопке изразява намерение да подкрепи Пътната карта на Европейската комисия за правата на жените. ЕИСК е консултативен орган на Европейската комисия, Европейския съвет и Европейския парламент с 329 членове, които представляват работодателите, работниците и организациите на гражданското общество.

Той подчертава, че е важно големите технологични компании да поемат отговорност съгласно DSA, който предлага правна основа за справяне с неправилно съдържание в социалните мрежи. „Тук не става дума за цензура на мнението, а за осигуряване на свободен дебат – такъв, основан на факти и информирани участници“, изтъква той.

Той настоява, че стриктното прилагане на DSA е от съществено значение, и че технологичните платформи трябва активно да се включат в борбата с дезинформацията. „Трябва да наложим тези правила и да осигурим, че големите технологии са част от защитата на нашите демокрации и цени“, допълва Рьопке.

Председателят на ЕИСК призовава Европа да се утвърди с „шампиони“ в технологичната сфера, с акцент на европейските ценности, особено в сектора на ИИ, за да намали зависимостта от няколко глобални компании извън Съюза.

Рьопке разглежда двусмислената роля на ИИ, описвайки го като полезен инструмент за разпознаване на дезинформация (например при идентификация на дийпфейкове), който също може да бъде злоупотребен за генериране на подобно съдържание. Той подкрепя Закона за ИИ и Общия регламент относно защитата на данните (GDPR) като важни начален стъпки, но подчертава необходимостта от допълнителна законодателна работа за решаване на недостатъците и осигуряване на етично управление на ИИ. Приетият през 2024 г. Закон за ИИ ще въведе правила, основани на риск, на четири нива за разработчиците и внедрителите на технологии.

„Необходимо е да изградим регулаторна среда, която е отворена за иновации, но същевременно да настояваме за определени правила“, казва Рьопке. „Основният акцент е върху управлението на ИИ“, добавя той и подчертава, че в ЕИСК са уверени, че правилата все още имат пропуски, които трябва да бъдат адресирани.

Като реакция на увеличаващите се опасения сред работниците относно ИИ, Рьопке акцентира на важността на програми за преквалификация, за да се гарантира, че работниците са подготвени за работни места, свързани с изкуствения интелект.

Той акцентира на принципа „човекът ръководи“, за да се увери, че решенията, които засягат живота на хората, остават в ръцете на хората. Необходимо е работодателите, работниците и профсъюзите да си сътрудничат, за да се изгради доверие в приемането на ИИ. „Опасенията са реални и основателни и трябва да ги вземем на сериозно“, заключава той.