Съединените щати и Европейският съюз сключиха търговско споразумение, което включва 15% мита върху стоките от Европа, обяви президентът Доналд Тръмп след проведената среща с председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Търнбъри, съобщават ДПА и Франс прес.
Според Тръмп, който е разговарял с фон дер Лайен в продължение на един час, ЕС е дал обещание да купува енергийни ресурси на стойност 750 милиарда долара и да инвестира допълнителни 600 милиарда долара в САЩ.
Митата от 15% ще засегнат почти целия внос, включително автомобилния сектор, отбеляза Тръмп, като подчерта важността на енергийното споразумение. В същото време ставките за стоманата и алуминия ще останат 50%.
Фон дер Лайен приветства това като „добрo споразумение, което ще донесе стабилност и предвидимост“ за двете страни по Атлантика.
Целта на споразумението е да се предотвратят допълнителни повишения на митата, след като Тръмп нееднократно заплашваше с високи вноснии такси върху стоките от 27-членния блок поради предполагаем търговски дисбаланс и натиск върху производителите да прехвърлят производствата си в САЩ.
Освен това, приходите от митата ще служат поне частично за финансиране на плановете на Тръмп за значителни данъчни облекчения.
Комисията, която води преговорите за споразумението от името на страните членки на ЕС, счита тарифите за неоснователни и се съмнява в тяхната съвместимост с правилата на Световната търговска организация (СТО).
Много правителства в Европа, включително това на Берлин, призоваха за компромис с Вашингтон, за да предотвратят ескалация на конфликта и още по-високи мита. „Нашата цел остава бързото намиране на решение, което да улесни търговията със САЩ и да осигури отново по-ниски мита“, заяви германският канцлер Фридрих Мерц.
Повишаването на митата се отрази негативно на важни сектори като автомобилната индустрия и стомана и алуминий в Германия.
Европа не е само икономически зависима от търговията със САЩ, но също и от военния потенциал на Вашингтон, според ДПА. Търговските преговори бяха в известна степен обременени от опасения, че Тръмп може отново да постави под въпрос ангажимента на САЩ към европейските съюзници в НАТО, ако търговският конфликт се усложни. Това представляваше значителен риск за източноевропейските държави.
Въпреки стремежа за преговори, ЕС беше готов да наложи ответни мита върху стоки с обща стойност 93 милиарда евро (109 милиарда долара), ако разговорите със САЩ не успеят. Предвидените стоки включват промишлени и селскостопански продукти като мотори, говеждо месо, уиски и цитрусови плодове.
Също така се планираше ограничения върху износа на определени стоки от ЕС на стойност 4,4 милиарда евро. Сред тях са стоманен скрап и химически продукти, които американските компании искат да внасят.