Жителите на Газа отбелязаха Рамазан Байрам в среда на разрушения и страх от нови въздушни атаки, според ДПА.
Вместо обичайните поздравления за края на свещения месец Рамазан, улиците бяха тихи, а хората си съчуваха за загиналите, показали очевидци.
„Облякох децата си в най-добрите им дрехи и посетихме роднини“, сподели Амина ан Надар от Рафах пред ДПА. Сега децата й я питат защо нямат нови дрехи за празника. „Как да им обясня, че едва стигаме до храна?“, спомена майката, показвайки скъсаната рокля на дъщеря си.
Тази година атмосферата в Газа беше преизпълнена с остър мирис на дим от атаките и битките, а не с характерния сладък аромат на празнични десерти.
Много жители на зоната са принудени да живеят в временни убежища и палатки, след като голяма част от територията беше разрушена в резултат на войната, започнала преди повече от година и половина.
За да запазят традицията, родителите предоставят на децата си портокали като заместител на сладкиши, споделят местните жители.
Израел започна военната си операция в Газа след атаката на „Хамас“ срещу Израел на 7 октомври 2023 г.