Изкуственият интелект вече играе важна роля в работата на архивите по целия свят. Това разкри на ДЕБАТИ.БГ председателят на Държавна агенция „Архиви“ доц. д-р Михаил Груев.
„Той (изкуственият интелект, бел. ред.) се използва за разчитане на ръкописи, за разчитане на текстове на езици, които са чужди за съответната страна, непознати за хората, които обработват съответните документи“, обясни доц. Груев.
Въвеждането на тези технологии е обсъдено на среща на ръководителите на европейските архиви, тъй като става въпрос за скъпи продукти, които не всеки може да си позволи да притежава. Поради това беше взето решение да се търсят средства от Европейската комисия за цялостно решаване на този въпрос в рамките на ЕС.
В България темповете на дигитализацията на архивите се ускоряват, но обемът на дигиталните копия все още е много малък – около 1% от общия фонд. Обемът на дигитални архиви нараства всяка година с около 10 терабайта, а работи се и по възможността за съхранение на информацията в облачно пространство.
Според плана за възстановяване и устойчивост на ДАА, агенцията ще получи два бук скенера и 4 станции за фотографско заснемане, а всички дигитализирани документи ще бъдат достъпни през информационната система на агенцията.
Цялото интервю с председателя на ДАА четете утре.