Полша, която е все по-амбициозна на европейската сцена, ще поеме ротационното председателство на ЕС от Унгария – една промяна, посрещана с облекчение от Брюксел.
Полша традиционно е настроена против Русия и е сред най-гласовитите поддръжници на Украйна след инвазията през 2022 година. Унгария, която е най-близкият съюзник на Москва в ЕС, се противопоставя на подкрепата за Киев.
Това е второ председателство за Полша – след първото през 2011 г. И тогава, и сега Доналд Туск е премиер. Но ако при първото полско председателство предизвикателствата бяха свързани с последствията от кризата в еврозоната и вълната евроскептицизъм, сега фокусът е друг. Очаква се Варшава, която е един най-пламенните защитници на Украйна, да работи усилено за започването на мирни преговори.
„На 1 януари 2025 г. Полша поема председателството на Съвета на Европейския съюз. То ще бъде новаторско в много отношения. Започва във време на предизвикателства, белязани от конфликти, и нашата задача ще бъде да убедим всички 27 държави-членки на ЕС, че Европа може да продължи да бъде най-безопасното и най-стабилно място на Земята. Сигурността ще бъде наш основен приоритет през следващите шест месеца.
Ние ще прилагаме споделена, внимателно планирана политика за сигурност, предоставяйки на Украйна необходимата подкрепа. Това можем да постигнем само заедно. Нашите основни цели са свързани със сигурността на нашите граждани, нации и Европейския съюз като цяло. Това е сигурност, която започва у дома за всеки европеец и се простира до външните граници на ЕС. Трябва да работим за укрепване на границите на Съюза и да противодействаме на миграцията. Солидарността е от съществено значение. Ние разбираме, че споделената сигурност не е само за подобряване на отбранителните способности на Европа, но и за гарантиране на конкурентоспособност, енергийна независимост и продоволствена сигурност.
Заедно изграждаме единна основа за икономическа сигурност – конкурентоспособност на Европа в глобалната надпревара за иновации и технологично развитие. Ще работим за намаляване на бариерите пред индустрията и предприемачите. Европейският съюз не е само политиката на 27-те нации, но преди всичко единен пазар и търговска мрежа. Тези взаимоотношения изграждат нашата общност, точно както нашите основни европейски ценности: демокрация, върховенство на закона, напредък и сътрудничество.
Ще направим всичко, за да гарантираме, че сигурността на Европа е реалност, а не просто стремеж. Надявам се, че Полша ще ръководи усилията, които водят до мир. Нека си пожелаем успех в това начинание“, заяви полския премиер Доналд Туск.
За втори път на поста по време на полско председателство е и външният министър Радослав Шикорски, който е много популярен в социалните мрежи, но също и в САЩ.
„Полското председателство ще настоява за създаването на Европейски съвет срещу дезинформацията. Това ще бъде независима институция, финансирана от държавите членки. Активно ще подкрепяме трансатлантическите отношения. Вече установихме диалог с новата администрация във Вашингтон. Държим на сътрудничеството в контекста на руската агресия срещу Украйна. Искаме да продължим диалога по глобални въпроси, включително такива, които засягат Китай, тихоокеанския регион, енергетиката или новите технологии“, коментира Радослав Шикорски, министър на външните работи на Полша.
Отвъд политиката ябълката ще бъде официалният плод на председателството. Полша е най-големият производител на ябълки в Европа и четвъртият в света. Поляците се гордеят с производството на уханния плод и затова ябълките ще бъдат поднасяни на всички официални събития през следващите шест месеца.
Полша представя амбициозна програма за председателство, чиято основна цел е да изпълни поставените приоритети по темата за сигурността.
Продължаващата въоръжена агресия на Русия срещу Украйна застрашава сигурността на целия континент, но представлява и война срещу принципите и ценностите, представлявани от Европейския съюз. Полското председателство ще положи усилия за тяхното спазване и насърчаване от страна на ЕС, като подчертава специалната роля на гражданското общество.
Полското председателство съвпада с началото на институционалния цикъл, който дава възможност за поставяне на цели, предлагане на решения и стартиране на процеси за следващите пет години. На 1 януари 2025 г. започва времето на упорита работа за безопасна и просперираща Европа за бъдещите поколения.
Полското председателство ще подкрепи дейности за укрепване на европейската сигурност в многото й измерения: външна, вътрешна, информационна, икономическа, енергийна, хранителна и здравна.