Днес беше представен документалният филм „Кой е професор Чирков?“ в Европейския парламент в Брюксел.
Филмът разкрива значимите постижения на професор Александър Чирков в областта на кардиохирургията. Той е пионер в медицината в България, извършил първата сърдечна трансплантация и обучил множество специалисти.
Пред прожекцията, Кристиан Вигенин, организатор на събитието и ръководител на Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент, заедно със сина на професор Чирков – Алесандро, споделиха събития и постижения от живота на известния български лекар.
Вигенин подчерта, че фокусът на събитието не е политически, а върху приноса на проф. Чирков за развитието на кардиохирургията в България и Европа.
„Решението да покажем филма в Европейския парламент е, за да разберат повече хора, че България произвежда такива изключителни медицински специалисти“, заяви Вигенин. „Това е подходящо място, където здравеопазването е ключово, за да се разпространи посланието ни“, допълни той.
Инициативата за подобно събитие възникна след срещата на Вигенин със сина на проф. Чирков, който живее в Брюксел.
Според него, събитието ще допринесе за положителен имидж на България в Европа.
„Филмът ще подчертае, че с призвание и упоритост можем да преодолеем трудности, дори в трудни обстоятелства“, посочи Вигенин.
„Вярвам, че филмът не само ще разкаже за личността на проф. Чирков, но и ще вдъхнови зрителите да се гордеят с талантите на България“, допълни той.
На събитието присъства и проф. Кирил Карамфилов, председател на Българското дружество по кардиология.
„Неговите познания и опит са живи в нас“, сподели той и изрази гордостта си, че е имал възможността да учи от проф. Чирков.
Режисурата на филма е дело на Силвестър Силвестров и Елма Нейкова, които са и съавтори на сценария. Оператор на проекта е Делян Георгиев. Консултанти са проф. д-р Иво Петров и д-р Румен Петков.
„Историята на проф. Чирков е пример за доброта и великодушие“, сподели Елма Нейкова пред публиката.