Европейската комисия публикува своя шести годишен доклад относно върховенството на закона, в който разглежда развитието в областта на върховенството на закона във всички държави членки. Това е първият доклад в рамките на новия мандат на Комисията. За съжаление, за България, той отчита липсата на какъвто и да е съществен напредък през последната година в прилагането на европейските стандарти за работа в съдебната система.
ДЕБАТИ.БГ публикува резюме на доклада, оповестено официално от ЕК:
България положи усилия за реформи, в диалог с Комисията, в рамките на цикъла относно върховенството на закона и плана за възстановяване и устойчивост, като особено през последните шест месеца настъпиха няколко законодателни промени.
Българският Конституционен съд постанови, че части от всеобхватните конституционни изменения, които са от съществено значение за организацията на държавата, са приети от некомпетентен за това орган и обяви по-голямата част от реформата за противоконституционна. В резултат на това се появиха отново предишните опасения, които реформата целеше да преодолее. Обявените за противоконституционни разпоредби включват ограничения на правомощията на главния прокурор, въпреки че механизмът за ефективна отчетност и наказателна отговорност на главния прокурор и заместниците му беше обявен за конституционосъобразен. Ефективността на този механизъм е ограничена от някои процедурни въпроси.
Що се отнася до Висшия съдебен съвет, Конституционният съд отхвърли цялостната реформа, но счете, че е възможно да бъде извършено преструктуриране. Дългосрочното командироване на съдии и функционирането на Инспектората към Висшия съдебен съвет продължават да будят безпокойство.
Беше представен проектозакон за разширяване на съдебния контрол върху решенията на прокуратурата по дела за прекратяване и спиране на разследвания на безжертвени престъпления. Равнището на усещането за независимост на съдебната власт в България продължава да бъде много ниско. Приет бе законът за задължителни информационни срещи по медиация. Въведени са нови цифрови инструменти за подобряване на достъпа до правосъдие. Първоначалните данни показват, че съдилищата работят ефикасно при разглеждането на граждански и търговски дела.
Изпълнението на националната Стратегия за противодействие на корупцията остава ограничено. Бяха предприети някои стъпки за осъществяване на реформата на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. Сътрудничеството между националните органи, компетентни в областта на борбата с корупцията, като цяло е добро, но все още предстои да бъдат констатирани солидни резултати по отношение на случаите на корупция по високите етажи на властта, тъй като броят на присъдите остава ограничен, а данните за наказателните преследвания не са достатъчно категорични.
Продължава работата за подобряване на почтеността в полицията и съдебната система, но продължават да съществуват значителни пропуски в правилата относно почтеността на лицата, заемащи висши длъжности в изпълнителната власт. Прилагат се правила за деклариране на имущественото състояние и интересите на държавните служители, въпреки че липсват действия по правоприлагане. В момента се подготвя законодателство относно прозрачността на лобирането, a влязоха в сила допълнителни изменения на законодателството за лицата, подаващи сигнали за нарушения. Мерките за намаляване на високия риск от корупция в областта на обществените поръчки все още са недостатъчни.
Продължават да съществуват опасения относно финансирането и политизирането на медийния регулатор. Законопроектът, насочен към укрепване на независимостта на обществените медии, все още не е приет, а назначаването на нов генерален директор на Българска национална телевизия продължава да се бави. Въпреки наличието на няколко регистъра, изпълнението на задълженията за оповестяване на собствеността върху медиите остава ограничено. Постигнат е напредък по отношение на прозрачността при разпределянето на държавната реклама. Продължават да съществуват признаци за политическо и икономическо влияние върху медиите. Достъпът до публична информация се подобрява, въпреки че все още е възпрепятстван от съществуващи отпреди пречки. Журналистите са изправени пред все по-големи предизвикателства в своята дейност.
Конституционният съд беше призован да се произнесе по изборните резултати в няколко избирателни секции. Някои независими и регулаторни органи продължават да работят с изтекъл мандат, а правителството рестартира процедурите за подновяване на мандата им. Конституционните изменения за ограничаване на правомощията на президента в процедурата по назначаване на служебно правителство са обект на друга проверка за конституционосъобразност. Практическото прилагане на правилата за законодателната дейност продължава да е изправено пред предизвикателства и все още съществуват опасения по отношение на качеството на законодателния процес. Опитите за повторно въвеждане на законодателство, изискващо регистрацията на организации, получаващи чуждестранно финансиране, отново бяха отхвърлени от Народното събрание.
ПРЕПОРЪКИ
Като цяло, що се отнася до препоръките в Доклада относно върховенството на закона за 2024 г., България отчита:
- Липса на по-нататъшен напредък във връзка с предприемането на стъпки за адаптиране на съответната правна уредба, за да се избегне дългосрочното командироване на съдии за заемане на свободни длъжности, като се вземат предвид европейските стандарти за командироване на съдии.
- Липса на по-нататъшен напредък по проекта на законодателни изменения, насочени към подобряване на функционирането на Инспектората към Висшия съдебен съвет и избягване на риска от политическо влияние, по-специално чрез включване на съдебните органи в подбора на неговите членове.
- Липса на напредък, вследствие на решението, с което използваната процедура се обявява за противоконституционна, в работата по плановете за приемане на механизъм за въвеждане на гаранции по отношение на процедурата за назначаване на избираните от Народното събрание членове на Висшия прокурорски съвет, с който да се гарантира тяхната независимост и да се вземат предвид европейските стандарти, особено с оглед ролята на този съвет при назначаването и освобождаването от длъжност на главния прокурор.
- Липса на напредък до момента по отношение на гарантирането на по-добра ефективност на разследванията и постигането на солидни резултати по отношение на наказателното преследване и окончателните съдебни решения по дела за корупция по високите етажи на властта и известен по-нататъшен напредък по отношение на институционалните реформи на Комисията за противодействие на корупцията.
- Ограничен напредък във връзка с подобряването на почтеността сред висшите длъжности в изпълнителната власт, като се вземат предвид европейските стандарти, и по-специално като се гарантира, че са въведени ясни стандарти за почтеност за правителството, както и подходящ механизъм за налагане на санкции.
- Известен по-нататъшен напредък по отношение на дейността, насочена към подобряване на прозрачността при разпределянето на държавната реклама, по- специално по отношение на държавната реклама, договорена чрез посредници, като например медийни агенции.
Въз основа на това и като се имат предвид други промени, настъпили през референтния период, както и като се припомнят съответните ангажименти, поети в рамките на плана за възстановяване и устойчивост, и съответните специфични за държавата препоръки, приети в рамките на европейския семестър, на България се препоръчва:
- Предприемане на стъпки за адаптиране на съответната правна уредба, за да се избегне дългосрочното командироване на съдии за заемане на свободни длъжности, като се вземат предвид европейските стандарти за командироване на съдии.
- Постигане на напредък по проекта на законодателни изменения, насочени към подобряване на функционирането на Инспектората към Висшия съдебен съвет и избягване на риска от политическо влияние, по-специално чрез включване на съдебните органи в подбора на неговите членове.
- Възобновяване на процеса на реформиране на Висшия съдебен съвет, и по- специално на състава му, за да се гарантира неговата независимост и ефективност, като се вземат предвид европейските стандарти за съдебните съвети.
- Осигуряване на солидни резултати по отношение на разследванията, наказателното преследване и окончателните съдебни решения по дела за корупция по високите етажи на властта и предприемане на по-нататъшни стъпки за гарантиране на ефективната работа на Комисията за противодействие на корупцията.
- Подобряване на почтеността сред висшите длъжности в изпълнителната власт, като се вземат предвид европейските стандарти, и по-специално като се гарантира, че са въведени ясни стандарти за почтеност за правителството, както и подходящ механизъм за налагане на санкции.
- Завършване на работата, насочена към подобряване на прозрачността при разпределянето на държавната реклама, по-специално по отношение на държавната реклама, договорена чрез посредници, като например медийни агенции.
- Повишаване на качеството на законодателния процес, като се гарантира използването на обществени консултации и оценки на въздействието за законодателните инициативи от страна на Народното събрание.
Целият доклад за на а Европейската комисия (ЕК) за върховенството на закона у нас може да видите ТУК.