Начало Водещи „Доброволно напускане“ или принудително изселване? Нетаняху и Кац приветстваха плана на Тръмп...

„Доброволно напускане“ или принудително изселване? Нетаняху и Кац приветстваха плана на Тръмп за Газа

34
Бенямин Нетаняху и Доналд Тръмп
Президентът на САЩ Доналд Тръмп и премиерът на Израел Бенямин Нетаняху дадоха пресконференция в Белия дом на 4 февруари. Снимка: AP/БТА

Израелският министър на отбраната Израел Кац нареди днес на армията да подготви план, който да позволи „доброволното напускане“ на населението на ивицата Газа, предаде Ройтерс, като се позова на местни медии.

Инструкцията последва шокиращото изявление на американския президент Доналд Тръмп, че САЩ планират да установят контрол над Газа, да преселят живеещите там палестинци и да преобразуват анклава в „Ривиерата на Близкия изток“.

„Приветствам смелия план на президента Тръмп, жителите на Газа трябва да получат свободата да напускат и да емигрират, както е нормално по целия свят“, каза Кац, цитиран от Канал 12 на израелската телевизия.

На въпрос кой ще приеме палестинците, той заяви, че това трябва да бъдат страните, които са се противопоставили на военните действия на Израел в Газа.

„Държави като Испания, Ирландия, Норвегия и други, които са отправили обвинения и неверни твърдения срещу Израел заради действията му в Газа, са правно задължени да позволят на всеки жител на Газа да влезе на тяхна територия“, каза той.

Планът на Кац ще включва възможности за напускане на страната през сухопътни контролно-пропускателни пунктове, както и специални мерки за напускане по море и въздух, съобщи Канал 12.

Нетаняху приветства идеята на Тръмп

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви вчера, че няма нищо лошо в идеята на Доналд Тръмп за изселване на палестинците от ивицата Газа.

Правозащитни организации окачествиха като етническо прочистване предложението на Тръмп палестинците от анклава да бъдат трайно разселени, като същевременно предложи САЩ да поемат управлението на Газа.

В интервю за „Фокс нюз“ Нетаняху не взе отношение изрично по идеята на Тръмп САЩ да поемат контрола върху ивицата Газа, но подкрепи идеята да се „позволи на жителите на Газа, които искат да напуснат, да напуснат.“

„Искам да кажа, какво лошо има в това? Те могат да напуснат, могат да се върнат, да се преместят и да се върнат. Газа обаче трябва да бъде възстановена“, каза още израелският лидер.

Нетаняху заяви, че не вярва, че Тръмп възнамерява да изпрати американски войски за борба с „Хамас“ в Газа или че Вашингтон ще финансира усилията за възстановяване.

„Това е първата добра идея, която чух. Това е забележителна идея и мисля, че тя трябва наистина да се действа по нея, да бъде проучена, да се действа по нея и да бъде осъществена, защото мисля, че ще създаде различно бъдеще за всички“, изтъкна Нетаняху.

От 25 януари насам Тръмп предлага палестинците от Газа да бъдат приети от арабски държави в региона като Египет и Йордания.

Вчера към Тръмп бяха отправени множество упреци относно плана му за Газа, включително от Русия, Китай и Германия, които заявиха, че той ще насърчи „ново страдание и нова омраза“. Саудитска Арабия отхвърли идеята, а йорданският крал Абдула, който ще се срещне с Тръмп в Белия дом следващата седмица, се обяви против каквито и да било опити за анексиране на земя и разселване на палестинците, отбелязва Ройтерс.

Западни издания коментират плана на Тръмп

Докато седеше до президента Тръмп във вторник, Нетаняху имаше усмивка на лицето, каквато рядко виждахме по време на предишната администрация, пише американският вестник „Ню Йорк таймс“. И няма как да не е така – той получи почти всичко, за което беше дошъл във Вашингтон, добавя изданието. Според него присъствието на Нетаняху в Белия дом е знак за това колко много се е променило всичко, тъй като бившият американски президент Джо Байдън прие Нетаняху едва през юли миналата година, повече от 18 месеца след началото на последния мандат на Нетаняху и шест месеца преди края на неговия.

За разлика от него, Тръмп направи Нетаняху първия чуждестранен лидер, поканен след встъпването в длъжност преди малко повече от две седмици, отбелязва „Ню Йорк таймс“. Изданието добавя, че е било „донякъде сюрреалистично да слушаме как Тръмп многократно оплаква смъртта и разрушенията за палестинския народ в Газа, докато седи до министър-председателя, който нареди войната, в която според здравните власти в Газа са загинали 47 000 души“.

Британският вестник „Гардиън“ пише, че политическите последици и последиците за сигурността от насилственото приемане на голям брой хора от Газа в други арабски страни ще бъдат силен противовес дори на най-агресивните заплахи на Белия дом. Изданието отбелязва, че Тръмп е направил коментарите си в началото на преговорите за втория етап от мирното споразумение в Газа и те са предизвикали опасения, че преговорите са изложени на опасност.

Според вестника предложението на Тръмп е по-близко до имперското мислене на САЩ от средата на 19-и век, отколкото „до ерата на изолационизма, която изглеждаше, че предвещава неговото избиране“. „Гардиън“ добавя, че във визията на Тръмп има много опасности, но краткосрочната е, че радикалната групировка „Хамас“ ще сметне изказването на Тръмп за причина да се оттегли от процеса на прекратяване на огъня, включително от планираната размяна на заложници.

Друг британски вестник – „Телеграф“, разсъждава над въпроса дали от правна гледна точка САЩ могат да поемат контрола над Газа.

Според вестника плановете на американския президент ще се сблъскат с големи правни пречки съгласно основните принципи на международното право. Изданието отбелязва, че тези международни закони, установени във Виенските конвенции от 1969 г. и 1986 г., строго забраняват насилственото прехвърляне на население, анексирането на територии чрез сила и отричането на правото на хората на самоопределение. От държавите се изисква не само да избягват да нарушават тези основни правила, но и да не позволяват на другите да го правят, пише „Телеграф“ и дава пример с анексирането на Крим от Русия през 2014 г., което международната общност до голяма степен отказа да признае и по-скоро реши да наложи санкции.

Въпреки това не е ясно какви действия биха предприели на практика страните срещу САЩ, като се има предвид тяхното влияние като глобална сила и водеща западна икономика, допълва всекидневникът.

Още международни новини – четете тук