По стародавен обичай днес отбелязваме началото на Църковната нова година, както тя се е обозначавала като начало в по-древните времена, когато е започвала не само Новата църковна година, но въобще летоброенето. Добре е да запомним някои текстове от песнопенията и от четивата, свързани с това събитие, да си спомняме за тези четива и с какво е свързано всъщност преминаването на една година в друга, а това е преди всичко с търсенето на Божието благословение. Това каза в своята проповед след днешната света литургия Негово Високопреосвещенство Неврокопски митрополит Серафим. Архиерейското богослужение днес бе в храм „Св. вмчк. Димитър“ в Благоевград, който отбелязва на днешния ден втория си храмов празник, тъй като в миналото на мястото на църквата е имало друга, посветена на свети Симеон Стъплник, чиято памет честваме днес.
Времевите периоди минават един след друг, много на брой през живота на всеки един от нас, неизборимо е тяхното количество, откакто светът съществува, винаги, когато наближава и настъпва Нова година, църквата отправя молитви за това Бог да дава благословението си за изобилие на земните блага, за мирни времена, но и за благоприятни възможности за спасение на човешките души, каза още митрополит Серафим.
На днешния ден, в който се отбелязва и паметта на свети Симеон Стълпник, Негово Високопреосвещенство Неврокопски митрополит Серафим припомни живота на светеца, отдаден на Бога. Митрополит Серафим отбеляза, че свети Симеон Стълпник е израснал в благочестиво семейство, в младежките му години сърцето му се изпълва с Христова любов, а когато навършва пълнолетие, бива постриган в монашество.
В проповедта си Неврокопски митрополит Серафим посочи, че никой сам не бива да тръгва в пътя си към Господа, защото, както се казва в словото Божие, горко на самия, защото ако падне, няма кой да го подкрепи и да му помогне. Свети Симеон, следвайки този отъпкан, сигурен път на духовния живот, се поверява в ръководството на опитни монаси в света обител в близост до неговото родно място. Душата му обаче не можела да се удържи с общия път на монашеското братство, винаги се стремяла към по-големи подвизи, а виждайки това, игуменът на манастира го благославя да излезе от него и да се подвизава, но свети Симеон е бил в близост и е ползвал ръководството на своя духовен старец, разказа в проповедта митрополит Серафим.
След време, прекарано на дъното на пресъхнал кладенец и в пещера, свети Симеон изгражда кула, на която избира да живее, отдалечен от изкушения. През целия си живот запазил смирение, въпреки дара на чудотворството, на изцелението и на помощта, които можел да оказва чрез Божията благодат на хората. Подвиг без смирение няма стойност, отбеляза Неврокопски митрополит Серафим и припомни от житието на свети Симеон изпитването на неговото смирение. Монасите решили да изпитат дали свети Симеон не погубва душата си в духовна прелест, като изпращат разпореждане да слезе от стълбата. Когато представители на монасите предават на свети Симеон тяхното разпореждане, той веднага тръгва да слиза, без никакво колебание. Това било ясен знак, че той няма никаква гордост в себе си, но извършва своя подвиг в пълно смирение, затова му казали да не слиза и да не прекъсва подвига си и му предали благословението на преподобните отци, разказа митрополит Серафим.
Неврокопският митрополит отбеляза, че от всички жития можем да извлечем много поучения. Той призова миряните да обръщат внимание, когато са в църквата, какво се чете и пее, да внимаваме за себе си и за другите хора, да не се разсейва вниманието, поради което словото Божие не може да попадне в нашите сърца, „пък ако и ще почвата да е добра“. В края на проповедта си митрополит Серафим честити празника и отправи пожелание свети Симеон да бъде на помощ на всички.
След извършване на светата литургия,Негово Високопреосвещенство Неврокопски митрополит Серафим отслужи и водосвет в храм „Св. вмчк. Димитър“ в Благоевград.