Днес отбелязваме 130 години от рождения ден на британския поет и писател Робърт Грейвс (1895–1985), един от най-значимите творци на 20-ти век. Най-популярните му произведения са историческите романи „Аз, Клавдий“ и „Божественият Клавдий“, а сред книгите му, налични на български, са „Велизарий“, „Златното руно“, „Бялата богиня“ и други.
Грейвс е роден на 24 юли 1895 г. в Лондон. Баща му работи като инспектор на образованието и е поет, а майка му е свързана с известния германски историк Леополд фон Ранке. Той е автор на над 120 произведения, включително исторически и митологични романи, поезия, вдъхновена от опитностите му по време на Първата световна война и древни митове, както и автобиографии. Последните му години преминават на Майорка, където и почива.
С началото на Първата световна война, въпреки получената стипендия за колежа „Сейнт Джон“ в Оксфорд, Грейвс решава да се присъедини доброволно към британските войски. През 1916 г., докато е на фронта във Франция, излиза неговата първа стихосбирка Over the Brazier („Над мангала“). По-късно през същата година е сериозно ранен от шрапнел по време на Битката при Сома. Макар да е обявен за мъртъв, той всъщност оцелява, на 20 години и с чин капитан.
Един от ключовите и разнообразни мотиви в неговото творчество е концепцията за „Бялата богиня“ – символ на древногръцката муза Калиопа, олицетворяваща поезията, вдъхновението и разрушителната природа на женското начало. Американският критик Рандъл Джаръл казва: „Всичко важно за Грейвс е концентрирано в образа на Майката-Метреса-Муза – тя, която създава, поддържа, омагьосва и унищожава. Тя е наш спасител – или, в същото време, наше проклятие – стига да я почитаме, да ѝ посвещаваме поезия и да ѝ се отдаваме напълно. За Грейвс животът, смъртта и съществуването се сливат в образа на Бялата богиня.“
В едно от най-известните си произведения – Бялата богиня – Грейвс заявява: „От петнайсетгодишна възраст поезията е моята най-голяма страст и никога не съм предприемал действия или създавал връзки, които да противоречат на нейните принципи – затова съм известен като ексцентрик.“
/отдел „Справочна“/
Източници: robertgraves.org; Robert Graves | The Poetry Foundation; lacasaderobertgraves.org/en/biography.