Днес се отбелязва Световният ден за борба с диабета. В България около 519 хил. души са диагностицирани с диабет. Предполага се, че 134 хил. души все още не знаят, че имат диабет, а 235 хил. са в състояние на предиабет.
Диабетът и предиабетът нямат явни симптоми, които да накарат пациентите да потърсят помощ. Често хората случайно откриват опасно повишено ниво на кръвната захар, което води до тежки увреждания и дори преждевременна смърт. Затова е препоръчително специалистите да се консултират поне веднъж годишно за изследване на нивата на кръвната захар.
Диабетът е едно от основните здравни предизвикателства в света. Над 32 милиона души в Европейския съюз живеят с диабет, а в света страдат над 360 милиона.
Има два основни типа диабет, като при възрастните се развива тип 2, където рисковият фактор се увеличава след 60-годишна възраст, особено при жените. Кампанията „Не чакай диабета, изследвай се днес“ е насочена към рискови групи в градовете София, Пловдив, Варна и Бургас.
Фактори за развитие на захарен диабет
Главните рискови фактори за развитие на диабет включват наднорменото тегло, наличието на близки роднини с диабет и начина на живот – хранене, намалена физическа активност и стрес.
Симптомите, които изискват консултация с ендокринолог, включват силна жажда, често уриниране, загуба на тегло, глад, чести инфекции и слабост. При мнозинството с диабет тип 2 обаче симптоми липсват и заболяването се открива случайно при други изследвания. Рисковете и усложненията от диабета са сериозни както за индивида, така и за обществото.
Един от основните проблеми са късните усложнения на диабета, които могат да доведат до слепота, бъбречна недостатъчност, ампутации, сърдечни проблеми и инсулт.
Международната Диабетна Федерация препоръчва умерена физическа активност през повечето дни от седмицата, като това намалява риска от диабет значително. Промяната в начина на живот намалява риска от захарен диабет с до 58%.