Начало Култура Днес в Стара Загора ще бъде открито 55-ото издание на Фестивала на...

Днес в Стара Загора ще бъде открито 55-ото издание на Фестивала на оперното и балетно изкуство

9
Днес в Стара Загора ще бъде открито 55-ото издание на Фестивала на оперното и балетно изкуство

Днес Стара Загора ще се превърне в музикална столица на България с откритие на 55-то издание на Фестивала на оперното и балетно изкуство (ФОБИ).

Събитието ще започне с изпълнение на операта „Андре Шение“ от Умберто Джордано. През двата дни на премиерните представления – днес и утре, публиката ще може да наблюдава изпълненията на Дарио ди Виетри и Борис Тасков в ролята на Андре Шение. Кирил Манолов и южнокорейският баритон Гангсун Ким ще играят Карло Жерар, а Таня Иванова и Тамара Калинкина ще влязат в ролята на Мадалена.

В спектакъла ще участват също Тереза Бракалова и Даниела Нинева като графиня ди Куани и старата Маделон, а Сарай Диаз ще играе Берси. Ивайло Йовчев и Стоян Буюклиев ще се представят като Абат и Невероятният, докато Евгений Арабаджиев и Теодор Петков ще бъдат в ролята на Руше. Публиката ще се радва не само на оркестъра, но и на хора и балета на Държавна опера – Стара Загора, както и на изпълненията на децата от Детско-юношеската студия за опера и балет.

Режисьор на спектакъла е Огнян Драганов, сценичната концепция и костюмите са създадени от Денис Иванов, а хормайстори са Младен Станев и Стефания Русева. Хореографията е дело на Силвия Томова. Концертмайстор е Анна Иванова, а корепетиторите са Деница Петрова, Мирослав Георгиев и Наталия Шевченко.

Диригент на двата спектакъла ще бъде маестро Павел Балев.

По-рано днес ще бъде валидирана специална пощенска марка в чест на 100-годишния юбилей на Държавна опера Стара Загора, който бе отпразнуван на 1 юли.

Също тази вечер, преди спектакъла, ще бъде открито изложение „100 години в 100 кадъра“, посветено на вековния юбилей на първата оперна институция извън столицата в България.

Настоящото 55-то издание на ФОБИ ще продължи до 7 декември. В хода на фестивала зрителите ще могат да видят представления от Варненската опера („Русалка“ от Антонин Дворжак) и Пловдивската опера („Вълшебната флейта“ от Моцарт).

Други важни събития в програмата включват отбелязването на 150 години от рождението на Добри Христов и 200 години от рождения ден на Йохан Щраус-син. ФОБИ 2025 ще предложи четири оперни заглавия, един балет, четири концерта, две изложби, три представяния на книги и множество интересни инициативи.