Десетки потомци на спасители и на спасени евреи, представители на институции, общественици, журналисти и граждани се събраха на официален ритуал в Бургас, за да почетат паметта на смелите местни общественици, които преди 81 години не допускат техните съграждани от еврейски произход да бъдат депортирани с ешалоните на смъртта. Събитието, организирано от Центъра за еврейско-българско сътрудничество, се проведе пред паметника на благодарността, издигнат преди 10 години в центъра на морския град по инициатива на центъра.
„Особено значим за нас е подвигът на обикновения човек – без власт и възможности, на когото съвестта диктува постъпките, който не може да е спокоен, знаейки, че съседът му ще бъде изпратен на смърт само защото е евреин. Днес сме тук да почетем и жертвите на Холокоста, но и да напомним модела на поведение на спасяване на българските евреи, който ни кара спокойно да гледаме в бъдещето“, заяви Алберта Алкалай, потомка на спасени евреи и председател на „Алеф“.
Заместник-кметът по култура и вероизповедание Диана Саватева призова присъстващите да помнят този тежък и в същото време героичен момент от нашата история. Тя обърна внимание на част от думите, изписани върху паметника. „Те съдържат същността на днешния ден – памет, съпричастност и смелост. За тях винаги има място в нашия живот. Да бъдем съпричастни – това е истинската човешка същност. Надеждата ни е вие да помните и да пренесете това през годините”, допълни тя.
Освен Димитър Пешев, Митрополит Кирил, екзарх Стефан, Асен Суйчмезов, Петър Михалев, Владимир Куртев, Иван Момчилов, отбелязани бяха и имената на Дянко Пръвчев, Петко Росен, Любчо Зурков, Петър Велчев, както и много други обикновени бургаски граждани, които не допускат бургаските евреи да бъдат застигнати от съдбата на евреите в Европа през Втората световна война.
Като част от събитието актьори от театрална школа „Талантино“ прочетоха емоционалните стихове на Нели Закс и Мартин Ньомлер.
Венци и цветя на паметника положиха представители на Център „Алеф”, Община Бургас, Английска езикова гимназия „Гео Милев”, СУ „Св. Св. Кирил и Методий”, зам-кметът в Община Бургас Диана Саватева, общинският съветник и директор на Търговска гимназия Бургас Павел Чепов, Тодор Йосифов – общински съветник в Бургас, Организация на евреите в Бургас „Шалом“, множество потомци на спасени евреи и граждани.
По-късно същия ден в Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“ пред препълнена зала бе прожектиран и документалният филм на Алберта Алкалай „Да помним”. В него на фокус са изведени имената на местни политици, интелектуалци и граждани, оглавили преди 81 години обществения протест срещу подготвените депортация и унищожение на бургаските евреи.
По повод годишнината днес Българска национална телевизия излъчи и игралния филм „Хени. Приятелството – смисъл и спасение”, който също е продукция на Център „Алеф”, реализирана изцяло в Бургас.