Начало Новини Десетки жители на община Вълчи дол протестираха срещу инвестиционно намерение за изграждане...

Десетки жители на община Вълчи дол протестираха срещу инвестиционно намерение за изграждане на ветрогенераторен парк на територията й

29
Десетки жители на община Вълчи дол протестираха срещу инвестиционно намерение за изграждане на ветрогенераторен парк на територията й

Десетки жители на община Вълчи дол протестираха в центъра на града срещу инвестиционното намерение за изграждане на ветрогенераторен парк на територията й. Недоволството беше изразено непосредствено преди организираното от инвеститора обществено обсъждане на Оценката на въздействие върху околната среда (ОВОС). Хората бяха категорични, че не желаят изграждането на ветропарка върху обработваеми земи. Те издигнаха лозунги „Без ветрогенератори на плодородни земи“, „Не на застрояването на ветрогенератори и изсичане на хиляди декари гори“ и др.

Стоянка Димитрова, председател на сдружение с нестопанска цел „Жива земя“, което е организатор на протеста, заяви, че той има за цел да покаже гражданската позиция на засегнатото население на община Вълчи дол против изграждането на вятърен парк на „Добротич Уинд“. Тази позиция е дългосрочна, неотменима още от 2009 година насам, посочи тя и допълни, че има спечелено дело против друг вятърен парк. Според нея този вятърен парк се прокарва на парче без утвърдени площадки и трасета, без яснота откъде ще преминат, без яснота кой ще бъде засегнат. В доклада им за ОВОС няма никакви конкретни параметри на машините, които смятат да изградят и в същото време твърдят, че няма да има вредни въздействия, заяви Димитрова.

По думите й самите инвеститори твърдят, че никъде в Европа такива ветрогенератори не са инсталирани. Тя смята, че те не са изследвани за вредни въздействия. Има достатъчно доклади за въздействието на нискочестотен шум върху здравето на хората, които доказват, че на хората животът им е съсипан, включително им се е наложило да напуснат домовете си, каза още Димитрова. Тя допълни, че нейната къща е на по-малко от 500 метра от единия ветрогенератор, за което са сигнализирали, но в доклада за ОВОС това само е констатирано. „Дали сме достатъчно аргументи за отмяна на положителната оценка и постановяване на отрицателна оценка, но пълно мълчание по темата“, обобщи Димитрова. 

Кметът на Вълчи дол Калоян Цветков коментира, че неговото притеснение е, че този проект не отговаря много на изискванията. По думите му има доста имоти, които са много близо до урбанизираната територия, т.е. съоръженията, ветрогенераторите са в по-голяма близост. Цветков каза, че според наредбата отстоянието на ветрогенераторите от имотите на хората е определено на не по-малко от 500 метра, но е била за съоръжения, които са били в много по-малък мащаб, а тези са доста по-големи. Смятам, че разстоянието трябва да е по-голямо, защото има доста вредни въздействия за населението, както и за обработваемите земи, каза кметът.

В община Суворово перките са с капацитет 1 мегават и със 110 метра височина, обясни Цветков и допълни, че в община Вълчи дол инвестиционното намерение е за съоръжения с височина 270 метра  и с капацитет близо 8 мегавата. В отговор на въпрос знае ли за поставени в страната на друго място ветрогенератори с такава височина, кметът каза, че в България няма други такива или поне не е чувал да има други инвестиционни намерения с такъв голям капацитет. Цветков каза, че ветропаркът е същият, срещу който протестираха и в съседната община Ветрино. Доколкото знам инвеститорът „Добротич Уинд“ се е отказал от осемте си съоръжения, които трябваше да бъдат в община Ветрино и остават 50-те, които са на територията на община Вълчи дол. Първо имаш едно инвестиционно намерение на територията на две общини, после го преорганизираш само към една община, има доста несъответствие и неизказани неща, които са в положителното становище на ОВОС-а, коментира още Цветков. Той уточни, че има предвид най-вече отстоянията, защото има имоти, които са на по-малко от 500 метра. Той каза, че този въпрос ще бъде поставен на общественото обсъждане на ОВОС, което ще се проведе малко по-късно в културния дом в града. Според него при промяна на едно съоръжение се променя и целият ОВОС. 

Очаквам на общественото обсъждане хората да дойдат и да си защитят гражданската позиция, за да може всеки да си изкаже притесненията и проблемите и ние като община трябва да се съобразим с всеки един гражданин, коментира още кметът.

Представителите на инвеститора „Добротич Уинд“, които присъстваха на общественото обсъждане на ОВОС, отказаха коментари по исканията на протестиращите, но поеха ангажимент да уведомят компанията и тя да изпрати свое становище.

Ива Кочева, представител на екипа, изготвил доклада по ОВОС, каза, че той е достъпен заедно с всички приложения към него. Тя припомни, че към настоящия момент след положителна оценка на докладите възложителят е подал уведомление до Регионалната инспекция по околна среда и води във Варна, с което редуцира капацитета на ветропарка, като 8 броя ветрогенератори от община Ветрино отпадат от инвестиционното предложение. Общата мощност на ветропарка става 400 мегавата само на територията на община Вълчи дол, каза експертът.

Оценката на доклада за ОВОС обхваща всички фази на инвестиционното предложение – строителство, експлоатация, закриване и рекултивация, обясни Кочева. В това число са разгледани и възможните алтернативи по местоположение, капацитет и мащаб на инвестиционното предложение. Въз основа на резултатите от оценката на въздействие, в доклада са предложени и мерки за ограничаване на въздействията, каза още тя.

В рамките на общественото обсъждане и до три дни след това всеки може да подаде своите препоръки и възражения в общината.